marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Po (3000 mAh)
Dimenzije:
146,5 x 72 x 7,2 mm
Teža:
146 g

Tip zaslona:
LTPS IPS LCD, 1080 x 1920 pik, 16 M barv, velikost 5,2 palca, 424 ppi

Procesor:
osemjedrni (4 x 2,1 GHz Cortex-A53 in 4 x 1,7 GHz Cortex-A53)
Notranji pomnilnik:
32 GB, 3/4 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

• Kvalitetno ohišje
• Solidna primarna kamera
• Hiter čitalnik prstnih odtisov

Proti

• Ni zaščite proti vdoru vode
• Ni priključka USB-C
• Ni zaščite zaslona Gorilla Glass

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Huawei

Huawei P10 Lite


Huawei P10 Lite

08.07.2017
Objavil: Dare Gliha

Huawei zadnje čase povečuje prodajo premium mobilnikov, saj ponujajo dokaj ugodno ceno glede na specifikacije. Precej dobro so se do sedaj obnesle tudi njihove Lite različice, ki pa pravzaprav razen imena nimajo veliko skupnega s svojimi zmogljivejšimi »soimenjaki«. Tako pot so ubrali tudi z modelom P10 Lite.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 12 Mpix
Povečava: -/ni podatka
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Oblika, zunanjost, ...

Huawei P10 Lite je narejen v večini iz stekla, stekleni sta tako sprednja kot zadnja stran mobilnika, med njima pa je kovinski okvir. Zaslon nima zaščite Gorilla Glass, tako da sumim, da bi z daljšo uporabo in nepazljivostjo le-ta postal precej popraskan, kot tudi zadnja stran. Sam zaslon je velik 5,2 palca, prikazati pa zna polno ločljivost 1080 x 1920 pik. Že na prvi pogled opazimo, da na sprednji strani ni fizičnega gumba Home, tudi čitalec prstnih odtisov je pri tem modelu na zadnji strani. Za navigacijo je tako na voljo le programska rešitev na zaslonu. Na zadnji strani je poleg čitalnika prstnih odtisov še leča kamere in bliskavica, najbolj očitna razlika glede na P10 pa je, da je tu kamera enojna in ne dvojna. Sprednja kamera je nameščena nekako »standardno« na levo zgornjo stran mobilnika.

Mobilnik ima še tri fizične tipke na desni strani in sicer za vklop/izklop ter glasnost. Na zgornji strani se nahaja priključek za slušalke, spodaj pa mini USB za polnjenje. Očitno vsi proizvajalci dokaj počasi prehajajo na USB-C, predvsem v srednjem cenovnem segmentu.

Mere mobilnika znašajo 146,5 x 72 x 7,2 mm, težak pa je 146 g. Pri Huaweiju modelu niso namenili zaščite pred vdorom vode, kar v tem segmentu denimo že ponuja konkurenca.

Delovanje, uporaba in funkcije...

Mobilnik ne uporablja najhitrejšega čipovja, vseeno pa je uporabljeni HiSilicon Kirin 658 dovolj zmogljiv za vsakdanje delo. Osemjedrni procesor in 3 GB delovnega pomnilnika pri tem precej pomagata. Obstaja tudi različica s 4 GB delovnega pomnilnika, vendar smo na test dobili prvo različico. Dokaj »velikodušnih« je tudi 32 GB pomnilnika, ki je na voljo uporabniku. Od tega je sicer potrebno odšteti prostor za delovanje samega telefona (operacijski sistem, nameščeni programi,…), lahko pa uporabnik le-tega preprosto nadgradi z uporabo microSD kartice.

Pohvaliti moram čitalnik prstnih odtisov. Ne glede na to, da imam še vedno pomisleke glede mesta postavitve, le-ta deluje izredno hitro in natančno. Za odklep in vklop telefona je potrebno dobesedno na hitro tapniti po čitalniku in telefon se odklene/prižge. Med celotnim testom tudi nisem imel nikakršnega problema s prepoznavnostjo vpisanih prstnih odtisov.

Huawei precej pozornosti posveča svoji različici osnovnega zaganjalnika, ki mu pravijo EMUI. Na P10 Lite teče zadnja različica 5.1, ki jo najdemo tudi na P10. Na kratko gre pri tem za preobleko operacijskega sitema Android in zaradi česar se le-ta tako razlikuje glede na proizvajalca mobilnika. Huawei je svoje delo opravil dokaj všečno, saj zaganjalnik deluje tekoče, v osnovi pa nima posebej predalnika za aplikacije, tako da se vse nahajajo na domačem zaslonu. Le-to seveda lahko preprosto spremenimo v nastavitvah. Nekako menim, da je opcija brez dodatnega predalnika bolj blizu uporabnikom jabolčnih naprav, s predalnikom pa ostalih androidnih naprav.

Kot omenjeno telefon nima fizične tipke Home, pač pa se zanašajo na zaslonske »tipke«. Dobrodošlo je, da v nastavitvah ponujajo štiri različne razporeditve le-teh. Še ena zanimiva funkcija je enoročno delovanje. Pri vklopljeni funkciji se s potegom po zaslonskih tipkah slika zaslona pomanjša in postavi ali v levi ali desni spodnji kot in s tem olajša enoročno upravljanje. Slabost pri tem je, da so tudi ikone in ves tekst temu primerne velikosti.

Ostale funkcije, ki so del operacijskega sistema (na mobilniku teče Android različice 7.0) ne bom opisoval, lahko pa si v našem članku preberete več o samem operacijskem sistemu Android.

Čeprav bi ime Lite nakazovalo tudi manjko opcij za komunikacijo, le-temu ni tako. P10 Lite omogoča povezovanje z LTE, HSPA, HSDPA, NFC, bluetooth, GPS, WLAN, zanimivo pa je, da ima FM radio, ki ga pri P10 ni. Naš telefon je sicer imel hibridno mesto za kartico SIM in microSD, omogočal pa je le uporabo ene kartice SIM. Pri nas sicer v redni prodaji vsi omogočajo uporabo dveh kartic SIM.

Vgrajena baterija ima kapaciteto 3000 mAh, uporabnik pa je sam ne more zamenjati. Sam vedno nerad govorim o trajanju baterije, saj nisem tipični uporabnik in med preizkušanjem baterijo dokaj hitro izpraznim. Vseeno pa mislim, da bo povprečen brez problema preživel dan brez polnjenja.

Fotografija...

Ena večjih razlik je kamera. P10 Lite ima namreč zadaj nameščeno le eno lečo kamere. Ta ima ločljivost 12 MP in svetlobno jakost f/2.2. Za boljše posnetke so vgradili fazno ostrenje, v slabših pogojih pa je na voljo še LED bliskavica. Pohvalno je to, da leča kamere ne štrli iz ohišja. Čeprav sem glede na ceno mobilnika pričakoval povprečne slike lahko rečem, da le-te niso slabe. V dobrih svetlobnih pogojih je ostrenje hitro, slike so dovolj ostre, barve pa v večini primerov realne. Menim, da bo kamera zadovoljila večino uporabnikov, ki si bodo omislili ta mobilnik. Žal kamera nima vgrajene optične stabilizacije.

Sprednja kamera je namenjena samoportretom, njena ločljivost znaša 8 MP, svetlobna jakost je malenkost boljša in znaša f/2.0, ima pa vgrajeno tudi samodejno ostrenje.

Video posnetki se na zadnji kameri snemajo v ločljivosti 1080p, v tem cenovnem razredu snemanja s 4K trenutno niti ne pričakujem. V enaki ločljivosti snema tudi sprednja kamera.

Kaj vsebuje prodajni komplet?

Prodajni komplet je dokaj standarden. Poleg samega mobilnika dobite v papirni škatli še 220 V polnilec, USB kabel ter stereo slušalke ter kratka navodila za uporabo. Na nekaterih trgih so priložili tudi silikonski ovitek, žal pa ga naš model ni imel.

Cena na dan testa:
289,99
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Huawei
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki