marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 660 minut
V pripravljenosti:
do 278 ur
Tip baterije:
Li-Ion (1860 mAh)
Dimenzije:
132,4 x 65,5 x 6,7 mm
Teža:
115 g

Tip zaslona:
Super AMOLED kapacitivni zaslon na dotik, 16 mio. barv, 720 x 1280 pik, 4,7" (~312 ppi gostota pik)

Procesor:
Exynos 5 Octa 5430, štirijedrni 1,8 GHz Cortex A15 in štirijedrni 1,3 GHz Cortex-A7
Notranji pomnilnik:
32 GB, 2 GB RAM
Stopnja sevanja SAR:
0,506 W/kg
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Alpha je vsaj oblikovno končno nekaj svežega. Pohvali se tudi z uporabo občutljivega aluminija, a le po (pre)ostrih robovih. Hrbet je še vedno polikarbonat. Je pa izjemno tanka, lahka, ravno prav velika z dovolj velikim zaslonom in pod pokrovom skriva zmogljivo strojno opremo. A človek bi si želel več sprememb tudi na dotrajani, na momente še vedno nelogični softverski ravni. Iskreno? Odlična zadeva, a obenem nič posebnega. Galaxy, kot Galaxy, že nekajkrat videno, kljub novemu aluminijastemu bumperju.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Alfa in Omega

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

15.10.2014
Objavil: Mitja Zupančič

Od nekdaj plastični so Galaxyji sloveli.. hehe, roko na srce. Dejansko so do danes vse Galaxy S serije bile izdelane pretežno iz plastike. Mnogi so si želeli v tem cenovnem rangu prestižnejše materiale, vrhunsko kvaliteto izdelave, nekaj kar v roki deluje premium. A korejci so šele pri S5 začeli pri neki imitaciji usnja, ki izgleda roko na srce precej hansaplastično, še posebej v zlati variaciji. A časi se spreminjajo.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 12 Mpix
Povečava: 4x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

O sami kvaliteti izdelave sicer niti ne gre toliko izgubljati besed, v večini primerov je bila vedno korektna. Telefoni po večini niso neugledno škripali, se luščili ali kako drugače kazili ugled. Res je, da se je pri nekaterih Galaxy S grdo oluščil krom, pri SIII pokalo ohišje pod tipkami za glasnost (lastne izkušnje), pri S4 odstopala zgornja plast zaslona in še kaj. A nič več ali manj, kot pri konkurenci. Pri HTC One z vrhunskim aluminijastim ohišjem so se pojavljale neugledne reže okoli zvočnika. Pač določen procent mobilnikov je defektnih in tu ni kaj.

A ta procent so si želeli Samsungovi inženirji zmanjšati in obenem zavezati zlobne jezike o uporabljenih materialih. Dolgo se je skrivalo, a Galaxy Alpha je le prišla na plano. Na prvih studijskih posnetkih je z aluminijastimi robovi izgledala všečno. Končno! Galaxy z vrhunskim ohišjem! Emm…

No ja, pri vsem tem famoznem dizajnu so konec koncev novi so sami aluminjasti robovi, hrbtna stran je v stilu S5 še vedno v neki čudni imitaciji perforiranega usnja. In ravno ta nova dizajnerska smernica (ki se mimogrede prenaša na večino novejših modelov) ni prav prijetna na odtip. Robovi so ostri, spolzki in ob pogovorih začne tiščati v uhelj. Na koncu ob morebitnem pristanku se zna zgoditi še kakšna grda odrgnina..

“Prav vam je, saj ste hoteli alu, sedaj ga pa imejte” bodo rekli zlobni jeziki nasprotnega kampa zagovornikov uporabe kovin. Plastika je res manj občutljiva na praske, ob vrhunski izdelavi (beri: Lumie) še celo odporna na udarce. Konec koncev ima večina uporabnikov aluminijastih telefonov (HTC One, iPhone…) skoraj vedno namontiran nek plastičen/silikonski ovitek pred bojaznijo poškodb njihove drage igračke, kjer pa se vsi famozni materiali in vrhunska oblika skrijeta v cenenem ovitku.. kje je potem sploh smisel premium materialov? Malo za razmislek…

Alpha kljub uporabi alu okvirja deluje v roki kompaktno, kvalitetno, “nobel”. Prednji del je pač tipični Galaxy s steklenim obrazom in ni pričakovati “vauuu” efekta, a bolj me je presenetila teža, velikost in debelina. Stvar je lahka in napram vse večjim “lopatam” sploh ni velika. Res je vgrajen le 4.7 palčni zaslon ločljivosti HD, a kljub temu bi človek lahko mirno rekel “sfriziran Galaxy S5 mini”. Ohišje je podobnih mer, zaslon je pri Alphi večji in tudi samo strojno drobovje ni primerljivo, čeprav je v obeh primerih hišni nabor čipovja Exynos. Naj mimogrede še omenim, da je Alpha tudi eden izmed najtanjših mobilnikov ta hip.

In ravno v podrobnostih je hudič. Exynos v miniju je serije 3, v Alphi 5. Prvi je počasnejši v primerjavi z Snapdragon 400, drugi je v nekaterih testih celo malce hitrejši od Snapdragona 801. Slednji je uporabljen pri S5, One (M8), Z3 in večini zastavonoš. Torej je Alpha en najzmogljivejših mobilnikov ta hip? Res je, malce mu sicer “pomaga” nižja ločljivost zaslona (manj pikslov za obdelavo), a kljub temu je stvar odlična. Picajzlji in laiki se bodo spotaknili in pripomnili “android je android, lahko je nameščen dvaintridesetjederni i7 z 128 GB rama, pa bo še vedno kje kakšen zatik, preskok”. Kar nekako na pol drži, a tem “zatikom/preskokom” bolj ali manj botruje še vedno slaba optimizacija določenih aplikacij.

Tudi TouchWiz v Samsungovem primeru ni ravno vrhunsko zloščen in se mu kljub uporabnim dodatkom in kretnjam včasih kolcne. To se že ponavljam iz testa v test. Bolj sem razočaran nad samim izgledom. Okoli tega sem jamral že pri S5 mini, da je pač zeleno-modra “windows 98 look” tema že počasi passé. Vsaj pri premium napravah tipa Alpha sem pričakoval novo, posodobljeno barvno shemo, nekaj v smislu sive aluminijaste – črne kombinacije (ali pač v skladu z odtenkom barve ohišja), a nič od tega. Isti šmorn že od SIII naprej, se pravi enako kot pri S5.

Uporabljen operacijski sistem je Android, različice 4.4.4.
>> Vse o operacijskem sistemu Android

Enako, kot pri S5 pa je tudi nameščen bralnik prstnih odtisev, merilnika srčnega utripa in korakov pa še kaj. Nima pa IP67 certifikata (vodo in prahu odpornosti). Že pri S5 nisem bil navdušen z bralnikom prstnih odtisov, tu pa je zaradi še manjše tipke vse skupaj nerodno. Registriral sem tri (kolikor je pač omogočeno) prstne odtise. Hitro odklepanje mi je mirno spilo še teh nekaj živcev, kolikor mi jih je z leti ostalo. Prehitro, prepočasi, prst ni na sredi tipke… AAAAAAaaaaaaa.. Na koncu se je vedno izšlo z vpisovanjem gesla. Tipka je preozka za uspešen dolpoteg ali se je pač potrebno navajati in navajati.

Kot na klasičnem S5 je tudi tukaj kamera odlična. Podobno zmore zajemanje video posnetkov v UHD ločljivosti 2160p pri 30 sličicah na sekundo. Naj pa opozorim, da kameri nista enaki. Alpha ima namreč vgrajeno 12 MP kamero z najvišjo ločljiivostjo 4608 x 2592 točk.

Slike so z uporabo ISOCELL tehnologije pri lepi, zunanji svetlobi ostre, šum ob bogatih detajlih ni premočan, sama barve pa so tudi na mestu. Za prevelike kontraste uspešno pomaga tudi HDR način, ki je eden boljših v tem razredu. Težava, kot pri večini Samsungov nastane v zaprtih prostorih. S5 v tem pogledu ni briljiral, Alpha pa še malce manj. Posnetki vsebujejo šum in slabo ostrino. Za kvalitetno sliko se je kar potrebno poigravati z nastavitvami.

Uporabniški vmesnik je bogato opremljena z najrazličnejšimi efekti, kot tudi načini zajema slike. Še več si jih je možno pretočiti tudi iz spleta.

Kamero je možno sprožiti tudi preko prednaloženih glasovnih ukazov. Funkcija sploh ni slaba.. dokler z desno roko ne pokrijete mikrofona ali slikate v precej glasnih situacijah. Tudi Alpha ima izbuljeno lečo kamere, a je prehod na ohišju nežnejši napram Applovi rešitvi. Kljubu temu bi se osebno bal za praske, kljub uporabi trpežnim materialom. Če ne drugega, bi znala biti kromirana obroba polna prask. Nekoga sicer to ne bo motilo, predvsem uporabnikom, ki imajo mobilnik za delovno orodje in ne za statusni simbol.

Za razliko Galaxy S5 je odsotna reža za pomnilniško kartico. Na škatli piše 32 GB prostora, a uporabnikom ga je na voljo okoli 26 GB. Nekaj pač zasede operacijski sistem, nekaj pa prednaložene aplikacije.

Omogoča pa Alpha tudi brezžično polnjenje, vendar ne v originalu. Dokupiti je potrebno polnilno postajo in drugačen pokrov hrbtišča.

Alpha je simpatična zverina, ravno prav velika. Vendar roko na srce kakšen hud napredek napram prejšnjim serijam ni. Kakšen laik bi celo rekel, da je končno prišel naslednik Galaxy SIII. S4 in S5 sta v običajni uporabi bolj ali manj le nadgradnji. Na papirju in po testih strojne opreme obetata veliko, a v praksi niti ne. Še posebej pri uporabnikih, ki uporabljajo mobilnik samo za klic, sms, mail, splet in kamero.

Prodajni paket
V paketu bomo našli Samsung Galaxy Alpha, omrežni polnilec z USB kablom (USB 2.0), baterija, slušalke in navodila za uporabo.

Prodajalec/Uvoznik:
Janus Trade d.o.o.
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki