marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Ion (3000 mAh)
Dimenzije:
147,7 x 68,7 x 8,5 mm
Teža:
163 g

Tip zaslona:
Super AMOLED, ločljivost 1440 x 2960 pik, 16 M barv, velikost 5,8 palca, 570 ppi, razmerje stranic 18,5:9

Procesor:
Osemjedrni Exynos 9810 (4 x 2,7 GHz Mongoose M3 in 4x1,8 GHz Cortex-A55). Grafika: Mali-G72 MP18
Notranji pomnilnik:
64/128/256 GB, 4 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Letošnja različica ponuja veliko izboljšav, kamera je končno doživela prenovo, mobilnik je izjemno hiter in odziven, bralnik prstnih odtisev je bolj smiselno postavljen, zaslon je vrhunski, prav tako ohišje. Ne vem pa, če upravičuje menjavo predhodnika. Kamera je malenkost boljša, oblika je skorajda enaka, bistvene razlike v odzivnosti ni, programsko opremo (razen kamere) imata identično. Bolj kot Galaxy S9, bi mu nadel oznako Galaxy S8.5 ali po Applovo S8s.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Samsung

Evolucija

Samsung Galaxy S9 (SM-G960F)


Samsung Galaxy S9 (SM-G960F)

29.03.2018
Objavil: Mitja Zupančič

Smo v času, kjer so proizvajalci mobilnih naprav nekako zadeli zid. Redko kje vidimo nov, izviren mobilnik, večinoma so le evolucije predhodnikov, pa še to vse manjše. Še mobilniki najnižjega cenovnega ranga niso deležni kakšnih večjih nagradenj. Verjetno namenoma, da ne bi v zelje hodili dražjim modelom.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 12 Mpix
Povečava: -/ni podatka
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Ena večjih novosti (pri Samsungu) lansko leto je bila popolnoma nova oblika s povečanjem zaslona - v razmerju 18:9 in sicer do samih robov ohišja. Res je, nekateri drugi »butični« proizvajalci so to ponujali že prej, a tisto je popolnoma druga zgodba. Druga novost novega oblikovanja je bil »steklo-alu-steklo« sendvič ohišja. Tretja - skener očesne mrežnice iz Note 7. Za četrto - podzaslonskemu bralniku prstnih odtisev pa je bojda Samsungu zmanjkalo časa oz. zadeva še ni bila zrela za trg.

Ob raztegnjen zaslonu pa so naleteli na težavo. Kam namestiti bralnik prstnih odtisov. Kot že omenjeno; podzaslonski bralnik se je izjalovil, zaslon je segel globoko proti spodnjemu robu, prostora za fizično tipko ni bilo in na koncu so se odločili za malce nerodno postavitev ob leči kamere. Osebno ne preferiram nobene hrbtne izvedenke. Mobilnik mi ob delu veliko časa leži na mizi in dvigovanje ter iskanje bralnika na hrbtni strani za vsako malenkost, mi je popolnoma mimo.

In pri S9 se niso šli revolucije, temveč evolucijo. Vse novitete so ostale, dodali pa so... ummm.. hmm.. v bistvu.. vse in pa nič resnega. Pač klasična vsakoletna evolucija - nov vezni nabor čipovja, malce dodelan zaslon (svetlejši), mobilnik se je 0.5 mm zredil za lažje rokovanje in odbili so 1,2 mm višine po zaslugi še tanjšega spodnjega roba. Dodali stereo zvočnike, FM radio in na koncu novo, bojda precej izboljšano kamero.

Pa pojdimo po vrsti: Vezni nabor čipovja je nov, nov procesor, grafična enota, LTE-A višjega Cat18 razreda. Vse lepo in prav, S9 je na raznih testih in benchmarkih občutni hitrejši, a v praksi vsakdanjika neke bistvene razlike nisem opazil. Res pa je, da nisem poganjal kakšnih grafično zahtevnih aplikacij ali zaganjal kakšne procesorsko zahtevne obdelave videev. Zadeva pa je na nemalo testih še vedno počasnejša od Applovih izvedenk. A, k temu je treba prišteti marsikateri dejavnik razlik samih operacijskih sistemov in njihove razdrobljenosti.

Infinity zaslon je na papirju identičen predhodniku, vendar je pri maksimalni svetilnosti nekaj svetlejši. S9 ima končno stereo zvočnike, a roko na srce.. pha.. Nekaj glasneje in boljše se sliši, a velike razlike ni. Glede kamere se pa lahko malce bolj razpišem:

Galaxy S9 se hvali s spremenljivo zaslonko F/1.5 - F/2.4. Zakaj.. kaj.. kje.. kako? Prva spusti na tipalo več svetlobe in je namenjena za slabo osvetljene scene, nočne posnetke, notranji prostore. Kaj se zgodi, če F/1.5 uporabimo zunaj? Dobili bi presvetle slike, recimo ob posnetku stolpnic, hiš.. bi bilo nebo belo, manj bi bilo zajetih podrobnosti. Tukaj nastopi F/2.4, spusti malce manj svetlobe a bolje zajame barve, detajle, ostrino. Če vam je fotografija zanimiva, si nastavite v kameri PRO način in se poigrajte z zaslonkami in tudi ostalimi nastavitvami. Mogoče vam uspe kaj zanimivega.

Kar se tiče prednje kamere, je le-ta ostala enaka S8.

Kaj pa famozni AR Emoji?

Hmm.. Aktiviramo tako, da začenemo kamero, izberemo emoji in nato se pojavi opcija za kreiranje svojega lastnega. Zažene se prednja kamera, sneti moramo očala, če jih nosimo in se posnamemo. Sam sem potreboval kakšnih 5-6 poizkusov pa si še vedno nisem bil prav nič podoben. :-). Nato se kreirajo gifi v galeriji, ki jih lahko uporabimo pri sporočilih. Zanimivo. Za 2 minutno igranje po nakupu aparata.

Moje iskreno mnenje? Sem lastnik S8. Ker mi žilica ne da mi miru in si zaenkrat še lahko privoščim, ponavadi 1x letno menjam mobilnik. S9 mi je bil precej interesanten, predvsem zaradi kamere. A moram priznati, po vsem tem marketinškem blebetu in hvalisanju sem kar malce razočaran, pričakoval sem več, več zajetih detajlov, boljši zajem barve, še boljše nočne posnetke.. a na koncu neke hude razlike nisem opazil. Res je, nisem profi fotograf in ne iščem razlik pikslov na 1 cm oddaljenosti, a kljub temu sem pričakoval več. Jezijo me pa tudi razlike med plus in »običajno« različico S9. Slednja mi je idealna za rokovanje, želel bi si pa tudi bonbončke dvojne kamere in 6 GB pomnilnika plusa. Pa ne bo nič od tega. No, bo pa vsaj denarnica zadovoljna in sita.

V vseh teh letih smo se že naučili, da samo Google na njihovih aparatih namešča popolnoma nedotaknjen operacijski sistem Android. In, ker je ta OS možno dodelati na skoraj nešteto načinov, ga vsak proizvajalec potem priredi malo po svoje, doda kakšno funkcijo več, toliko da uporabnik takoj ve kaj pričakovati od različnih ponudnikov. In Samsung namešča na svoje naprave Samsung Experience vmesnik, tokrat za Android Oreo - različice 9.0.

Veliko uporabnikov se pritožuje kaj to sploh tlačijo gor.. zakaj en kup dvojnih aplikacij, kot recimo dvojni brskalnik, predvajalnik glasbe, galerija, e-poštni odjemalnik in še kaj. Načeloma se strinjam o nekaj odvečne krame. Kljub temu ima Experience marsikatero uporabno funkcijo, ki je izvirni Android nima.

Osebno mi je recimo precej všeč hitrejši Samsungov Internet brskalnik, SMS aplikacija je tudi naprednejša, prav tako so mi bližnjice na robu zaslona precej uporabne (kup stvari dosegljivih že pri zaklenjenem zaslonu). Pa recimo možnost avtomatskega javljanja na BT slušalki (recimo, da smo na motorju, avtu, kolesu, tečemo in potrebujemo proste roke) ali blokiranje nadležnih oglasov. Menjava ločljivosti in procesorske moči za manjšo porabo baterije. Tu so za preganjanje dolgčasa potem še različne teme, ikone.. Prav tako mi S8 po skoraj letu uporabe ni postal nič počasnejši, neodziven kot v času nakupa.

Edino kar me še vedno moti. So pooooooočaaaaaaasneeeeeeee nadgradnje.

Na Galaxy S9 je bil v času testa nameščen Android, različice 8.0.
>> Vse o operacijskem sistemu Android
http://www.mobile.si/articles/operacijski-sistem-android.html

Bixby ostaja tudi pri S9. Možno si ga je odstraniti iz namizja in deloma deaktivirati fizično tipko. Ponuja nam podobno, kot lani - nek center novic in osebnega organiziranja. Stvar osebnih nastavitev in potreb. Deloma je sicer uporabno, recimo igračkanje z Bixby Vision in prepoznavo hrane in vsebino kalorij. Ali slikanjem teksta in prevodom.

Galaxy S9 je logična evolucija S8. Ima popravljene nekatere napake, kot je bralnik prstnih odtisev in veliko drugih manjših izboljšav in prečiščav. Kljub temu sem pogrešal več; kot recimo bralnik odtisev pod zaslonom, precej izboljšano kamero s kakšnim optičnim zumom, dejansko brezvrvično polnjenje, boljšo baterijo in posledično kakšen milimeter debelejši telefon za lažje rokovanje in malce višjo odpornost na padce in praske. Kaj pomaga neskončno lep mobilnik, če ga skrijemo v grdem plastičnem ovitku.

Prodajni paket

V paketu bomo našli Samsung Galaxy S9, hitri omrežni polnilec, USB C kabel, premium AKG slušalke, MicroUSB/USB C in USB/USB C adapterja, pin za namestitev sim kartice in navodila za uporabo.

Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Samsung
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki