marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Dimenzije:
Premer: 83 mm, višina: 29 mm
Teža:
220 g

zunanja povezavaTehnična specifikacija dodatne opreme na strani proizvajalca
Za

Lepa oblika, odlična podpora, enostavna montaža

Proti

Dokaj visoka cena

dodatna oprema
arhiv test
Nest

Pametni termostat

Nest Learning Thermostat


Nest Learning Thermostat

26.03.2015
Objavil: Thomas Bergant

Vse pogosteje lahko beremo o rešitvah, s katerimi lahko upravljamo ali nadziramo naprave, ki nam omogočajo bolj udobno bivanje. Velikokrat slišimo izraze, kot so “pametna hiša”, “povezan dom” in podobne. Tokrat bom poskušal opisati eno izmed napravic, ki je namenjena upravljanju s temperaturo v bivalnih prostorih - pametni termostat z imenom Nest.




Mogoče se boste spraševali, kaj ima to zveze s tematiko portala. Delno je povezano tudi s tem. Zadevo lahko upravljamo preko mobilnega telefona ali tablice brezžično, tudi preko mobilnega omrežja. Na začetku najprej nekaj besedic o sami ideji in avtorjih.

Nest je pametni termostat, izdelek podjetja Nest Labs, katerega ustanovitelja sta bivša Applova inženirja Tony Fadell in Matt Rogers. Ideja sega v leto 2010, ko je bilo podjetje ustanovljeno, leto kasneje pa je že izdana prva generacija termostata Nest, kateri je čez približno dve leti sledila še druga generacija, ki se prodaja še danes. V začetku leta 2014 je Google prevzel podjetje Nest Labs, vendar pa so ohranili prvotno ime blagovne znamke. V začetku je bil termostat na voljo zgolj v ZDA in Kanadi, šele v sredini lanskega leta pa so prodajno tržišče razširili tudi na nekatere evropske države - Belgijo, Francijo, Irsko, Nizozemsko in UK. Sam sem Nest naročil preko angleške Applove spletne trgovine, ker drugje nisem našel možnosti naročanja v Slovenijo. Naročil sem ga preko servisa cheaperandmore.com, ki nudi angleški naslov ter prejeto pošiljko posreduje na naslov v Sloveniji. Evropska različica termostata Nest se razlikuje od ameriške različice v tem, da ima priloženo škatlico z imenom Heat Link, katero se montira v bližini peči in poskrbi za žično ali brezžično povezavo s samim Nest termostatom nameščenim v prostoru, ki ga izberemo (ponavadi je to dnevna soba). Sam termostat je lepo oblikovan in na prvi pogled spominja na konzervo paštete. Heat Link pa je zgolj bela škatlica z zaobljenimi robovi, katero krasi na sredini gumb in na zgornjem delu lučka, ki signalizira trenutno stanje povezave.

Za Nest termostat sem se odločil, ker je termostat, ki sem ga imel prej, odpovedal poslušnost in je tako bila prilika, da preiskusim izdelek, o katerem sem prej že velikokrat bral. Naj malo opišem, kakšno je bilo dosedanje stanje pri meni doma. Za ogrevanje hiše skrbi Centrometalova peč na lesne pelete ter klasični radiatorji. Brezžični termostat skrbi za to, da zažene obtočno črpalko, ki toplo vodo črpa po ceveh radiatorjev, ko voda v kotlu doseže določeno temperateru in ko na termostatu še ni dosežena nastavljena temeratura v prostoru, kjer se nahaja. Glede na to, da je že prejšnji termostat bil brezžičen, je bil sam priklop Nesta izredno enostaven. Odklopil sem škatlico z elektroniko starega termostat in namesto nje priklopil Nest Heat Link, ki je priložen evropskemu prodajnemu kompletu termostata Nest. Sama montaža je zelo nazorno razložena v navodilih za priklop in s tem nisem imel nobenih težav.

Nato sem se lotil namestitve samega termostata Nest v dnevni sobi. Glede na to, da je v mojem primeru povezava s Heat Linkom brezžična, je potrebno paziti samo na to, da je v bližini, kamor želimo namestiti termostat, prisotna vtičnica. Oddaljenost od peči naj ne bi presegala 30 metrov.

Ko sem vklopil Nest, me je pričakal namestitveni čarovnik, ki me je vodil skozi prvi zagon. Potrebno je bilo izbrati jezik vmesnika (sloveščino boste zaman iskali, na voljo so angleščina, španščina, francoščina in nizozemščina), nastaviti povezavo do WiFi omrežja, vzpostavitev povezave do Heat Linka, izbrati tip peči (olje, elektrika, …) in način ogrevanja (radiatorji, talno ogrevanje, …), izbrati lokacijo ter se vpisati v spletni račun, ki sem ga že prej ustvaril na spletni strani www.nest.com/account. Ko sem končal te prve korake, je bil Nest prirpavljen za učenje. Nest namreč potrebuje približno en teden, da se nauči našega vedenja in s tem prilagaja ogrevanje glede na to, ali je kdo doma in kakšno temepraturo želimo imeti nastavljeno v našem domu ob različnih časih dneva. Ko je ta faza učenja končana, Nest sam uravnava temperaturo, prilagaja pa jo tudi glede na zunanjo temepraturo, katero pridobi preko spleta glede na izbrano lokacijo. Seveda lahko kadarkoli enostavno popravimo temepraturo, če se nam zdi, da je premraz ali pretoplo, Nest pa vse to pridno beleži in se prilagaja našim navadam. Do samega termostata se lahko povežemo tudi preko mobilnika ali računalnika od kjerkoli, kjer imam na voljo povezavo v internet. Enostavno se prijavimo in že imam na voljo pregled nad trenutno nastavljeno in dejansko temperaturo v prostoru, kjer je namešen termostat ter seveda tudi možnost spreminjanja nastavljene temperature ali urnika delovanja. Na voljo so namenske aplikacije za mobilnike z operacijskim sistemom iOS ali Android, lahko pa dostopamo do spletne aplikacije preko katerekoli naprave, ki omogoča brskanje po spletu. Naslov za dostop preko spleta je http://home.nest.com. Termsotat zna tudi sam zaznati, če nikogar ni doma in takrat samodejno zniža temperaturo in s tem lahko prihranimo pri stroških ogrevanja. Poleg tega na zaslonu prikaže zelen list (Nest Leaf), če zmanjšamo nastavljeno temperaturo, kar pomeni, da bomo tudi s tem zmanjšali stroške ogrevanja. Če recimo temperaturo dvignemo za dve stopinji, bomo na zaslonu videli, koliko časa bo približno potrebnega, da bo dosežena nastavljena temperatura.

Termostat Nest lahko uporabimo tudi v bolj kompleksnih okoljih, kjer imamo recimo na voljo več vej za ogrevanje in po besedah avtorjev lahko povežemo do 10 termostatov v enem objektu. Upam, da bo v bližnji prihodnosti Nest na voljo tudi pri nas.

P.S.: Članek je bil objavljen tudi v marčevski številki Monitorja: www.monitor.si/clanek/termostat-za-3-milijarde

Cena na dan testa:
240,00
fotografije
komentarji