marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSony domnevno razvija 200 MP senzor
02.04.2025

Samsungovo tipalo ISOCELL HP9 200 MP je bilo uspešno v periskopskih teleobjektivih, začenši z modelom vivo X100 Ultra in nadaljujoč z modeli X200 Pro, Xiaomi 15 Ultra in kmalu z vivo X200 Ultra. Podobno je bil 200 MP ISOCELL HP2 uporabljen v glavni kameri fotoaparata Samsung Galaxy S25 Ultra.

slikaEU je družbi Apple naložila nove zahteve v okviru DMA
31.03.2025

Apple se v skladu z zakonom Evropske unije o digitalnih trgih DMA sooča z vse večjim nadzorom. Podjetje iz Cupertina je zdaj prejelo obsežne smernice za izvajanje interoperabilnosti, zlasti glede dostopa do obvestil sistema iOS ter alternativ za AirDrop in AirPlay.

slikaAndroid ostaja vodilni, HarmonyOS na Kitajskem prehiteva iOS
28.03.2025

Družba Counterpoint Research je objavila četrtletne vpoglede v uporabo operacijskih sistemov za pametne telefone. Ugotovitve so pokazale, da na svetovni ravni še naprej prevladuje operacijski sistem Android, na drugem mestu je iOS, na tretjem pa HarmonyOS.

slikaApple AirPods bodo z iOS 19 dobili funkcijo prevajanja v živo
26.03.2025

Medtem ko je operacijski sistem iOS 19 označen kot ena največjih posodobitev programske opreme za telefone iPhone v zadnjem času, bo uporabnikom slušalk AirPods odklenil tudi novo funkcijo. Po novem poročilu Bloomberg News bo Apple v svoje brezžične slušalke vnesel možnost prevajanja v živo.

članki

Navigacija za "telebane" - 3. del: Vrste GPS-sprejemnikov


15.03.2006
Objavil: Aleš Tomšič

Naslednja stvar je izbira GPS-sprejemnika, kjer imamo na voljo kar nekaj različnih možnosti, izbira pa bo predvsem odvisna od opreme, ki jo želimo uporabljati.

Za dlančnik je ena izmed opcij pomnilniška kartica, ki ima na koncu še GPS-anteno, kartico pa vstavimo v pomnilniško režo, ki jo vaš dlančnik podpira. Tudi tu se prej pozanimajte o združljivosti. Zadnje čase se je pojavilo tudi nekaj dlančnikov, ki imajo GPS-sprejemnik že vgrajen, ki svojega dela ne opravlja nič slabše od "zunanjih bratov". Takšna sta recimo HP iPAQ 6515 ter Fujitsu Siemens Pocket Loox N520. Obstajajo GPS ''miške'', ki so z napravo povezane s kablom, in to na računalnik ali dlančnik. To je za današnje čase že nekoliko iz mode in nepopularno, a vseeno delujoč način. In kot zadnji so bluetooth GPS-sprejemniki, ki se množijo kot gobe po dežju, cene pa padajo in se približujejo potencialnemu kupcu. Kupiti se da tudi razne GPS-srajčke za dlančnike, v katere vtaknemo dlančnik in dobimo enako funkcionalnost, a ta opcija počasi tone v pozabo. Omenim lahko še eno izmed bluetooth avtoinštalacij, ki ima tudi vgrajen GPS-sprejemnik, to je Parrot CK3300, ki pa je že dobila naslednika - 3400 LS GPS. Obstajajo pa tudi avtonavigacije, ki so že vgrajene v vozila, slaba stran pa je statičnost ter cena.

Bluetooth GPS-sprejemiki se med seboj bistveno ne razlikujejo. Več ali manj so podobnih oblik in velikost in vsi služijo istemu namenu. Gre za še najbolj vsestransko in racionalno rešitev. Uporabni so tako z dlančniki, prenosniki kot tudi telefoni. Ne zasedejo veliko prostora, niso težki. Nekateri proizvajalci prilagajo sprejemnikom še dodatno opremo kot npr. nosilec za dlančnik/telefon, avtopolnilec, etui, vrvico za nošenje okoli vratu ipd. Kot rečeno obstaja nekaj testov teh sprejemnikov, s katerimi pa se ta trenutek ne bi ukvarjal. Zakaj? Zaradi dejstva, da vam bo praktično vsak pomagal priti na cilj. Stvar, ki deluje, ni nikoli tako zanič, da ne bi zmogla te naloge.

Kaj kupiti? Najcenejšega, če zadeve ne mislite uporabljati pogosto. Pazite, da ne odštejete denarja prvemu prodajalcu, prej se pozanimajte o cenah, ponudbi, lahko tudi na našem spletnem forumu. Če pa vseeno hočete zadnji ''modni'' krik, vam dam namig. Iščite GPS sprejemnike z vgrajenim čipom SiRF III. Slednji naj bi omogočal boljši sprejem, nekoliko natančnejše pozicioniranje ter nižjo porabo energijo, kar tudi ni ravno nezanemarljivo.

Na spletni strani PocketGPSworld.com si lahko ogledate nekaj testov in pa opisov različnih vrst sprejemnikov za lažjo primerjavo in predstavo. Večina hvali svojega ''konja'', saj ta sprejema položaj tudi med visokimi zgradbami ipd. Da, res je, na takšnih mestih, predori, visoke stolpnice zna biti sprejem slabši ali celo ničen, slednje le v tunelih, v gosto naseljenih področjih pa zaenkrat še nisem ostal brez signala. Takšno ocenjevanje je tudi precej neobjektivno, saj bi morali izbrati več različnih sprejemnikov in imeti vse hkrati na isti lokaciji ter opazovati obnašanje signala. Večina pa sprejemnike testira na vsakdanjih poteh ob različnih časih in krajih, kar je, kot rečeno, neobjektivno. Skozi moje roke je šlo štiri do pet različnih sprejemnikov, pa mi nikoli ni zmanjkalo signala, razen v tunelih in na mestih, kjer sprejemnik nima vidne povezave s sateliti.

Naslednji marketinška poteza prodajalca je, da zna njihov sprejemnik ''uloviti'' 12, 16 ali celo 20 satelitov. Lepa številka, ni kaj, a takšno število je pravljica, saj sateliti potujejo okoli zemlje in v vašem ''vidnem'' polju ni nikoli 20 satelitov. Moje osebne izkušnje so, da je povprečje nekje med 5 in 12 ujetimi sateliti, kar je več kot dovolj za navigacijo.

Za konec tega poglavja naj na kratko obnovim oz. odgovorim na vprašanje, zastavljeno v naslovu prejšnjega dela – "Pojmi razjasnjeni, ampak kje pa naj začnem?". Potrebujete:
- samostojno napravo z vgrajenim GPS-sprejemnikom (npr. Garmin) ali
- vgrajeno avtonavigacijo ali pa
- GPS-sprejemnik (miška, srajčka ali bluetooth varijanta) ter ustrezen pametni telefon, dlančnik ali notesnik.

Moje priporočilo je pametni telefon oz. dlančnik ter bluetooth GPS-sprejemnik. Dlančnik si lahko omislite tudi rabljen, če vam je nov predrag, novi bluetooth GPS-sprejemniki pa stanejo od 20 tisoč pa vse tja do 70 tisočakov, morda še nekoliko več. Priporočam pa segment od 20 do 45 tisočakov, če se izbirčni se ozrite za sprejemniki z vgrajenim SiRF III čipom.

Naslednjič v Navigaciji za "telebane": Več o programski opremi …

Preberite tudi prva dva članka:
"Navigacija za ''telebane'' ali kako se s sodobno tehniko ni možno izgubiti"

Navigacija za "telebane" - 2.del: Pojmi razjasnjeni, ampak kje pa naj začnem?

Uporabne povezave:

Garmin – cestna navigacija:
http://www.navigo-sistem.hr/kategorija_grupe.php?KATEGORIJA_ID=69

Garmin za PocketPC:
http://www.navigo-sistem.hr/kategorija_grupe.php?KATEGORIJA_ID=67

Garmin za PalmOS:
http://www.navigo-sistem.hr/kategorija_grupe.php?KATEGORIJA_ID=68

PocketGPSWorld.com
http://www.pocketgps.co.uk/sub-menu.php?idCat=9



Testi na mobile.si:

Hitrejše, zmogljivejše ter skoraj popolno - HP iPAQ 6515
http://www.mobile.si/pda/hp-ipaq-6515.html

''Svetovni popotnik'' - Fujitsu Siemens Pocket Loox N520
http://www.mobile.si/pda/fujitsu-siemens-pocket-loox-n520.html

Vozimo varno - tokrat v barvah ... - Parrot CK3200 LS Color
http://www.mobile.si/eqp/parrot-ck3200-ls-color.html

Telefonirajmo z rokami na volanu! - Parrot CK3100/CK3300
http://www.mobile.si/eqp/parrot-ck3100-3300.html

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki