marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Ion (2700 mAh)
Dimenzije:
148 x 73,4 x 7,4 mm
Teža:
155 g

Tip zaslona:
IPS LCD, ločljivost 1080 x 1920 pik, 16 M barv, velikost 5,2 palce, 424 ppi

Procesor:
osemjedrni (4 x 2,35 GHz Kryo in 4 x 1,9 GHz Kryo)
Notranji pomnilnik:
64 GB, 4 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS
Za in proti

Xperia XZ1 je izdelana zelo kvalitetno, ohišje je iz enega kosa aluminija, brez ostrih robov, a žal zaradi večjega roba okoli zaslona deluje nekako zastarelo. Še vedno hvalim pozicijo čitalca prstnih odtisov, sedaj so na pravo mesto vrnili tudi tipke za glasnost. Čeprav ima naprava novo kamero, ki je na papirju precej zmogljiva, pa končni rezultati še vedno zaostajajo za konkurenco, pozna se tudi odsotnost optične stabilizacije slike. Ne glede na to, pa je pri kameri dobrodošla novost snemanje počasnih posnetkov pri 960 sličicah na sekundo.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Sony

Sony Xperia XZ1


Sony Xperia XZ1

29.01.2018
Objavil: Dare Gliha

Sony je konec lanskega leta predstavil Xperio XZ1, ki je nadaljevanje njihove nove linije XZ. Le-ta oblikovno ubira svojo pot, tako da uporabniki že ob prvem pogledu vedo, da gre za izdelke tega proizvajalca. Xperia XZ1 ni revolucija, pač pa zgolj evolucija predhodnega modela, seveda z nekaterimi obveznimi izboljšavami.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 19 Mpix
Povečava: Da (digitalna)
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Oblikovno skorajda enak predhodniku

Kot omenjeno ima linija XZ svojevrsten dizajn. Mobilnik je narejen iz enega kosa aluminija (t.i. »loop surface« dizajn), ki se na vrhu zaključi s 5,2 palca velikim IPS LCD zaslonom, ki je sedaj pridobil tudi HDR, čez njega pa so namestili zaščito Corning Gorilla Glass 5. Velikost mobilnika je podobna prejšnjemu modelu, mere znašajo 148 x 73,4 x 7,4 mm, teža pa znaša 155 g.

Na desni strani mobilnika se nahaja ovalni gumb za prižiganje, ki je hkrati tudi bralnik prstnih odtisov. Le-ta deluje izredno hitro in praktično brez napak. Izbira pozicije bralnika je pri Xperiah sedaj že standardna, za moj okus pa tudi precej posrečena, saj ni potrebe prst postaviti na zaslon ali na zadnjo stran, kot pri konkurenci. Gumbi za glasnost so se z novim modelom zopet vrnili nad čitalec prstnih odtisov, kar omogoča bolj »naravno« uporabo, na spodnjem delu desnega roba pa najdemo še gumb kamere.

Na levi strani mobilnika se nahaja mesto za kartici microSD in nanoSIM, na vrhu je priključek za slušalke. Da Sony ostaja pri klasičnem priključku za slušalke pripisujem dejstvu, da v hiši izdelujejo vrhunske slušalke in s tem želijo prodati še kak kos dodatne opreme. Na spodnji strani mobilnika se nahaja še USB-C priključek za polnjenje, mobilnik pa podpira hitro polnjenje po standardu Quick Charge 3.0. Še največja sprememba glede na model XZ je vidna na zadnji strani, saj so bliskavico premaknili na desno stran kamere.
Mobilnik poganja zmogljiv Snapdragon 835, delovnega pomnilnika pa so temu modelu namenili 4 GB. Uporabniki imajo na voljo še 64 GB prostora za svoje datoteke in programe, če pa jim to ne zadostuje, lahko uporabijo razširitveno kartico microSD do velikosti 256 GB.

Posodobljena kamera

Xperia XZ1 ima novo Motion Eye IMX400 kamero, ki je zgrajena okoli senzorja ločljivosti 19 MP in smo jo že videli v modelih XZ Premium in XZs. Še vedno niso kameri namenili optične stabilizacije slike, pač pa se zanašajo na elektronsko pet smerno EIS stabilizacijo. Kar nekaj izkušenj s tovrstno stabilizacijo si je Sony nabral pri svoji liniji kamer. Senzor zaradi vgrajenega pomnilnika RAM med plastmi deluje izredno hitro, po navedbah Sonya celo do petkrat hitreje, le-to pa preprečuje zamike pri hitrih premikih v slabi svetlobi. Glavna prednost nove kamere je zmožnost snemanja super počasnih posnetkov s hitrostjo 960 sličic na sekundo.

Sprednja kamera ima ločljivost 13 MP, tudi da ima vgrajeno elektronsko stabilizacijo slike EIS, zmore pa snemati le posnetke v ločljivosti 1080p.

Kvaliteta slike je glede na prejšnji model višja, na robovih je bolj ostra, hkrati pa zajame več detajlov. V dobrih svetlobnih pogojih nad kvaliteto slike nimam pripomb, v slabih svetlobnih pogojih pa se velikokrat pozna odsotnost optične stabilizacije slike, hkrati pa se pojavi tudi več šuma, kot pri premium modelih konkurence. Nekako se ne morem otresti občutka, da konkurenca iz Sonyevih senzorjev izlušči več. Ne glede na to, pa vseeno menim, da bo velika večina uporabnikov z zajetimi fotografijami zadovoljna.

Xperia XZ1 zna posneti video posnetke v polni ločljivosti, kot tudi v ločljivosti 4K. Dobrodošla je nadgradnja aplikacije za kamero, saj za snemanje 4K sedaj ni potrebno odpreti ločene aplikacije, pač pa se ločljivost izbere v nastavitvah snemanja, kar bi Sony moral narediti že v začetku. Pri daljšem snemanju v 4K velja omeniti, da se telefon precej segreje, pozabiti pa ne velja niti na dovolj veliko količino pomnilnika. Priporočam uporabo dodatne pomnilne kartice.

Uporabniški vmesnik

Na Xperii XZ1 teče operacijski sistem Android 8.0. Zdi se mi, da neke pomembne novosti oz. koraka več pri samem izgledu Sonyevega uporabniškega vmesnika ni. Mogoče bi počasi lahko razmislili o »kozmetični prenovi«. Še vedno je nekaj hišnih aplikacij, ki nebi bile potrebne, predvsem to leti na Amazon shopping. Kot pri vseh androidnih mobilnikih si uporabnik tudi tu lahko sam izbere izgled začetnega zaslona.

Sony precej pozornosti pri Xperii XZ1 namenja aplikaciji za 3D ustvarjanje, s pomočjo katere lahko ustvarite lastni 3D avatar, posnamete 3D sliko hrane, ali pa preprosto naredite 3D sliko objekta. Sam trenutno uporabne prednosti te aplikacije ne vidim, opcija uporabe pa bi bila npr. posneti sliko modela in nato le-to natisniti s 3D tiskalnikom.

>> Več o operacijskem sistemu Android


Vsa možna povezljivost

Wifi, bluetooth (različice 5.0), LTE (Cat16 - 1024/150 Mbps), GPRS, EDGE, HSPA, GPS (sedaj tudi Galileo), USB, NFC … Xperia XZ1 ima vse opcije povezljivosti, ki jih v praksi potrebujemo. Manjka le IR, ki pa za prenos podatkov danes ne pride več v poštev, mogoče bi ga lahko z dodatno aplikacijo uporabili le kot namenski daljinski upravljalnik. Tudi FM radio je še vedno odsoten, kar pa je v zadnjem času pravzaprav nepomembno, saj obstaja precej drugih rešitev za poslušanje radijskega signala.

Vgrajena baterija ima kapaciteto 2700 mAh, kar je 200 mAh manj kot pri Xperii XZ. V prodajnem paketu pa poleg mobilnika dobite še omrežni polnilec in USB kabel tipa C, priložene so tudi njihove slušalke MH750. Redna cena mobilnika pri nas znaša 679 €.

Posodil na test:
Agencija Zmaj
Prodajalec/Uvoznik:
Aimhigh plus d.o.o.
Cena na dan testa:
679,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Sony
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki