03.02.2005
Objavil: Matjaž Kovač
Tehnologija na področju mobilnih naprav nezadržno hiti naprej. Proizvajalci nas želijo očarati z bleščečimi zasloni vse večjih dimenzij, vgrajujejo zmogljivejše mikroprocesorje, hitrost brezžičnega prenosa podatkov narašča.
Osnovna funkcija, telefoniranje, postaja vse manj pomembna, prodajni aduti se skrivajo drugje. Novodobne igračke niso v koraku s časom, če ne združujejo funkcij fotoaparata, glasbenega predvajalnika, osebnega organizatorja, kmalu še TV-ja. Vse zmogljivejše so in hkrati energijsko vse požrešnejše. In ravno tu se ustvarja prepad, saj tehnologija baterij ne zmore slediti hitrim korakom razvoja.
Razvijalci baterij poskušajo z novostmi. Pri japonskem podjetju Matsushita so vložili osem let dela v novo tehnologijo baterij, imenovanih Oxyride, ki naj bi zdržale do 50 odstotkov dlje kot dosedanje. Napredek sicer je, ni pa revolucionaren. Obenem se s polžjo hitrostjo premika tehnologija Li-ion in Li-pol baterij, največkrat uporabljanih pri prenosnih napravah. Po podatkih raziskovalne skupine Boston Consulting Group se kapaciteta baterij oz. njihova zmožnost hranjenja energije vsako leto poveča za 8 odstotkov, na drugi strani pa poraba energije mobilnih naprav raste trikrat hitreje.
Razkorak med zmožnostmi baterij in zahtevami naprav po energiji postaja zaskrbljujoč. Čakamo, da kakšna izmed novih tehnologij reši nastajajočo energijsko krizo. Morda se prihodnost skriva v miniaturnih gorivnih celicah, četudi zna do njih širše uporabe preteči še mnogo telefonskih impulzov.
Pogosto polnjenje mobilnih napravic postaja nekaj samoumevnega. Japonski DoCoMo, na primer, ponuja funkcijsko sicer zelo zmogljivo mobilno igračo tretje generacije, ki sliši na ime Musea, vendar z vklopljeno osvetlitvijo zaslona zmore le pičlih 40 minut pogovora. Ljudje, ki mnogo potujejo, poslovneži, po letališčih vse pogosteje iščejo možnost napajanja svojih energijsko požrešnih gizmov, marsikdo že vlači s seboj rezervne baterije. Nadalje, izračuni ameriškega "Future Force Warrior" programa predvidevajo, da bo vojak prihodnosti naokrog tovoril kar 15 kg težke baterije, zgolj za poganjanje svoje visoko tehnološke bojne opreme. Vzdržljivost baterij postaja problem, katerega proizvajalci novodobnih igrač potiskajo v kot. Važno, da zaslon sveti v tisočih barvah, da naprava rola mp3je in video, brezžičen prenos podatkov pa leti. Kako dolgo pa?
Izdelava spletnih strani - Sistem za izgradnjo in optimizacijo spletnih strani za spletne iskalnike | Oblikovanje - Spletno in grafično oblikovanje Spam prevention |
.SI domene in gostovanje - Brezplačne domene ob nakupu gostovanja |