18.10.2005
Objavil: Thomas Bergant
Predstavitev projekta naprednega cestninjenja je pokazala, da je stroka v Sloveniji pripravljena na izzive, ki jih prinašajo smernice EU s cestnoprometnega in transportnega področja.
Direktiva EU o povezljivosti elektronskih cestninskih sistemov, sprejeta leta 2004, dopušča državam članicam razvoj dveh tehnologij: kratkovalovno DSRC in satelitsko GNSS/CN. Da bi ugotovili, katera je za potrebe Slovenije primernejša, so strokovnjaki ljubljanske in mariborske univerze ter podjetja s področja novih tehnologij oblikovali projekt e-Cestninjenje. Njegov osnovni cilj je bil ovrednotiti obe možni tehnologiji in izbrano preizkusiti na celotnem avtocestnem križu Republike Slovenije.
Kot je povedal doc. dr. Aleš Živkovič, univ. dipl. ing, ki je projekt predstavil, so rezultati pokazali izrazito prednost satelitskega cestninjenja. Bistveno vlogo pri njem ima v avtomobil vgrajena naprava OBU (On-Board Unit), ki vsebuje modula GPS in GPRS/UMTS. Prvi skrbi za povezavo s satelitom, drugi z nadzornim sistemom. Cestninjenje ne poteka s prehodom skozi cestninske postaje, ampak skozi t. i. navidezna vrata, ki delujejo na principu koordinatnih točk. Koordinatne točke napravi OBU posreduje satelit, zato dodatni posegi v okolje niso potrebni.
Satelitsko cestninjenje se odlikuje tako glede ekonomičnosti kot praktičnosti. Zagotavlja pravično porazdelitev plačevanja (princip plačila po dejansko prevoženem kilometru), uravnavanje prometa (navidezna vrata se lahko postavi tudi začasno - na določenem kraju in/ali za določen čas) in prilagodljiv tarifni sistem. Ker ne zahteva ustavljanja, je ekološko sprejemljivejši, omogoča pa tudi razvoj dodatnih storitev (npr. parkiranje).
Pilotna rešitev je omogočila testiranje na terenu, simulacijo večjega števila uporabnikov in testiranje obremenitev strežnikov. Rezultati so tako obetavni, da bi bilo možno sistem do leta 2008 postopoma vpeljati za celoten slovenski avtocestni križ in do leta 2010 zagotoviti povezljivost z drugimi sistemi cestninjenja v EU.
Projekt, nastal v sodelovanju strokovnjakov Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Fakultete za gradbeništvo Univerze v Mariboru, podjetja OMEGA consult, d. o. o., Razvojnega centra IRC Celje, d. o. o. in družbe Mobitel, kaže, da ima Slovenija dovolj znanja in izkušenj za dejavno vlogo pri vzpostavljanju elektronskega cestninjenja v prostem prometnem toku znotraj Evropske unije. Hkrati pomeni projekt tudi nove poslovne priložnosti za slovenska podjetja.
Podrobnejše informacije dobite na naslovu www.e-cestninjenje.si.
Izdelava spletnih strani - Sistem za izgradnjo in optimizacijo spletnih strani za spletne iskalnike | Oblikovanje - Spletno in grafično oblikovanje Spam prevention |
.SI domene in gostovanje - Brezplačne domene ob nakupu gostovanja |