marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSony domnevno razvija 200 MP senzor
02.04.2025

Samsungovo tipalo ISOCELL HP9 200 MP je bilo uspešno v periskopskih teleobjektivih, začenši z modelom vivo X100 Ultra in nadaljujoč z modeli X200 Pro, Xiaomi 15 Ultra in kmalu z vivo X200 Ultra. Podobno je bil 200 MP ISOCELL HP2 uporabljen v glavni kameri fotoaparata Samsung Galaxy S25 Ultra.

slikaEU je družbi Apple naložila nove zahteve v okviru DMA
31.03.2025

Apple se v skladu z zakonom Evropske unije o digitalnih trgih DMA sooča z vse večjim nadzorom. Podjetje iz Cupertina je zdaj prejelo obsežne smernice za izvajanje interoperabilnosti, zlasti glede dostopa do obvestil sistema iOS ter alternativ za AirDrop in AirPlay.

slikaAndroid ostaja vodilni, HarmonyOS na Kitajskem prehiteva iOS
28.03.2025

Družba Counterpoint Research je objavila četrtletne vpoglede v uporabo operacijskih sistemov za pametne telefone. Ugotovitve so pokazale, da na svetovni ravni še naprej prevladuje operacijski sistem Android, na drugem mestu je iOS, na tretjem pa HarmonyOS.

slikaApple AirPods bodo z iOS 19 dobili funkcijo prevajanja v živo
26.03.2025

Medtem ko je operacijski sistem iOS 19 označen kot ena največjih posodobitev programske opreme za telefone iPhone v zadnjem času, bo uporabnikom slušalk AirPods odklenil tudi novo funkcijo. Po novem poročilu Bloomberg News bo Apple v svoje brezžične slušalke vnesel možnost prevajanja v živo.

članki

Kaspersky objavil poročilo razvoja groženj za drugo četrtletje leta 2013


28.08.2013
Objavil: Dare Gliha

Spletni kriminalci razvijajo vse več in več zlonamernih programov, ki ciljajo mobilne naprave, hkrati pa tudi nadgrajujejo programsko zahtevnost teh programov, njihovo obnašanje in sposobnosti. Od 30. junija 2013 je Kaspersky Lab dodal skupno 100.386 mobilnih zlonamernih programov v svoj sistem odkrivanja, kar je velika razlika v primerjavi s koncem leta 2012, ko so jih dodali le 46.455.

Omeniti velja, da modifikacije niso samo individualne spremembe, odkritja ali zlonamerni programi, temveč so zlonamerne programske kode, ki jih kiberkriminalci uporabljajo, da okužijo mobilne naprave. Najbolj pogosto postopek, ki ga uporabljajo kiberkriminalci je, da prenesejo zakonite aplikacije in jih spreminjajo z dodajanjem zlonamerne programske kode. Kiberkriminlaci nato razširijo aplikacijo z dodano zlonamerno kodo na mesta, kjer si uporabniki prenesejo te aplikacije. Kaspersky Lab odkriva in identificira specifičen del zlonamerne programske kode z uporabo tehnologije “v oblaku”, hevristike in protivirusnih podpisov. Z identifikacijo zlonamerne programske kode lahko Kaspersky Lab odkrije grožnjo še preden nevede zaženete aplikacijo z zlonamerno programsko opremo.

Vedenjske kategorije zlonamernih mobilnih programov

Najbolj pogosta kategorija zlonamernih programov so tradicionalno SMS-trojanci, vendar so v Kaspersky Lab-u zabeležili upad v tej kategoriji v drugem četrtletju 2013. Ugotovili so, da so v vzponu trojanci za mobilne naprave, ki vključujejo razširjene sposobnosti in večjo fleksibilnost.

V drugem četrtletju 2013 so imeli Backdoor trojanci največ novosti in modifikacij, saj so predstavljali 32,3 % deleža vseh, medtem ko so jim sledili trojanci (23,2 %) in SMS-trojanci (27,7 %).

V zvezi z zlonamernimi mobilnimi programi, kiberkriminalci zdaj dodajajo nove zmogljivosti kot je tehnika namernega zavajanja, da bi se izognili analizam in odkritju. Del teh tehnik je pogosto ustvarjanje navidezne možnosti pridobivanja denarja z uporabo več vrst nezakonitih poslovnih modelov. Novi sistemi lahko tudi pridobijo večjo količino podatkov iz uporabnikove naprave, medtem ko obenem so zmožni tudi prenesti in naložiti dodatne zlonamerne programe, ki škodujejo vašemu sistemu. Zlonamerni programi za Androidove platform so se najbolj razvili in v primerjavi z drugimi platformami bi lahko rekli, da postajajo mobilni ekvivalent Windows-ovim zlonamernim programom.

Ransomware za Android

V juniju je bil zabeležen prvi primer Ransomware-a za Android platformo – “Free Calls Update”, ki je bila brezplačna aplikacija, ki so si jo lahko prenesli iz trgovin za aplikacije. Ransomware je poseben tip programa, ki izsiljuje denar od uporabnika, tako da v primeru neplačila blokira dostop do določenih naprav, programov in drugih kanalov. Vendar zelo pogosto se izkaže, da je celoten postopek prevara, saj tudi po plačilu uporabnika, dostop še vedno ni omogočen. Po prenosu Free Calls Update-a na mobilno napravo, aplikacija spremeni administracijske pravice in blokira določene nastavitve. V nadaljevanju se ta zlonamerni program pretvarja, da analizira za zlonamerno programsko opremo in prikazuje lažna obvestila o okužbah na napravi. Nato pozove žrtev oziroma uporabnika, da kupijo licenco za protivirusno programsko opremo s katero bodo odstranili okužbo. Obvestilo se prikazuje ves čas vse dokler uporabnik ne kupi licence, saj drugače zlonamerna programska oprema blokira dostop do večino funkcij naprave.
Ransomware in lažna protivirusna oprema sta stara in dobro poznana trika kiberkriminalcev, saj sta se pojavljala že veliko na računalnikih. Ta tehnologija zlonamerne programske opreme, ki je bila primarno mišljena za računalnike se zdaj seli na mlajši trg mobilnih naprav.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki