marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSony domnevno razvija 200 MP senzor
02.04.2025

Samsungovo tipalo ISOCELL HP9 200 MP je bilo uspešno v periskopskih teleobjektivih, začenši z modelom vivo X100 Ultra in nadaljujoč z modeli X200 Pro, Xiaomi 15 Ultra in kmalu z vivo X200 Ultra. Podobno je bil 200 MP ISOCELL HP2 uporabljen v glavni kameri fotoaparata Samsung Galaxy S25 Ultra.

slikaEU je družbi Apple naložila nove zahteve v okviru DMA
31.03.2025

Apple se v skladu z zakonom Evropske unije o digitalnih trgih DMA sooča z vse večjim nadzorom. Podjetje iz Cupertina je zdaj prejelo obsežne smernice za izvajanje interoperabilnosti, zlasti glede dostopa do obvestil sistema iOS ter alternativ za AirDrop in AirPlay.

slikaAndroid ostaja vodilni, HarmonyOS na Kitajskem prehiteva iOS
28.03.2025

Družba Counterpoint Research je objavila četrtletne vpoglede v uporabo operacijskih sistemov za pametne telefone. Ugotovitve so pokazale, da na svetovni ravni še naprej prevladuje operacijski sistem Android, na drugem mestu je iOS, na tretjem pa HarmonyOS.

slikaApple AirPods bodo z iOS 19 dobili funkcijo prevajanja v živo
26.03.2025

Medtem ko je operacijski sistem iOS 19 označen kot ena največjih posodobitev programske opreme za telefone iPhone v zadnjem času, bo uporabnikom slušalk AirPods odklenil tudi novo funkcijo. Po novem poročilu Bloomberg News bo Apple v svoje brezžične slušalke vnesel možnost prevajanja v živo.

članki

Spletno nadlegovanje povzroča depresijo, nočne more in anoreksijo


19.08.2016
Objavil: Thomas Bergant

Spletno ustrahovanje (angl. cyberbullying) je veliko večja grožnja za otroke, kot to mislijo starši. To razkriva raziskava Growing Up Online – Connected Kids, ki sta jo izvedla Kaspersky Lab in inštitut iconKids & Youth. Pri večini mladih žrtev se namreč posledice odražajo kot zdravstveni problemi in težave s socializacijo.

Spletno ustrahovanje je namerno vzbujanje strahu, preganjanje ali zloraba otrok in mladostnikov na internetu. Otroci v starosti med 8 in 16 let so na to grožnjo bolj pozorni kot njihovi starši. Raziskava je namreč pokazala, da 13 odstotkov otrok in 21 odstotkov staršev spletno ustrahovanje dojema kot neškodljivo. Ob tem se 16 odstotkov vprašanih otrok bolj boji spletnega ustrahovanja kot tistega v realnem življenju, polovica otrok pa se obeh oblik ustrahovanja boji v enaki meri.

Starši ne bi smeli podcenjevati nevarnosti spletnega ustrahovanja. Kljub dejstvu, da so 4 odstotki vprašanih otrok že bili žrtev te grožnje (pri ustrahovanju v realnem življenju ta delež znaša 12 odstotkov), so bile v 7 od 10 primerih posledice za otroke travmatične.

Ustrahovanje na internetu resno vpliva na čustveno stanje otrok: starši 37 odstotkov žrtev so izpostavili nizko samozavest otrok, 30 odstotkov je navedlo poslabšanje učne uspešnosti in 28 odstotkov celo depresijo. Še več, 25 odstotkov staršev je izpostavilo, da je spletno ustrahovanje motilo običajne spalne navade otrok in jim povzročalo nočne more (21 odstotkov). 26 odstotkov staršev je opazilo, da so se njihovi otroci pričeli izogibati druženju z vrstniki, 20 odstotkov pa jih je pri otokih zaznalo anoreksijo.

Prav tako zaskrbljujoči so podatki, da je 20 odstotkov otrok bilo priča spletnega ustrahovanja drugih, v kar 7 odstotkih primerov pa so otroci pri tem celo sodelovali. Raziskava kaže, da otroci pogosto skrivajo soočenje s spletnim ustrahovanjem pred starši. To še otežuje zaščitniško vlogo staršev, a na srečo zagotavljanje varnosti otrok ni povsem nemogoče.

Andrei Mochola, vodja oddelka varnostnih rešitev za končne uporabnike pri Kaspersky Labu, izpostavlja: »V prizadevanjih za zaščito pred nevarnostmi ne smemo pozabiti, da otroci ne živijo le v realnem, temveč tudi v virtualnem svetu. Ta je zanje prav tako resničen. Na internetu se otroci družijo, učijo novih stvari, zabavajo in, na žalost, se lahko znajdejo tudi v neprijetnem položaju. Spletno ustrahovanje je ena najbolj nevarnih stvari, s katero se otrok lahko sooči na internetu. Lahko ima negativen vpliv na otrokovo psihološko zdravje in pusti trajne posledice. Najboljša rešitev v tem primeru je, da se starši z otrokom pogovorijo. Hkrati naj uporabljajo programsko opravo za izvajanje starševskega nadzora, ki jih opozarja na sumljive spremembe na otrokovih profilih na družbenih omrežjih.«

Za več nasvetov o zaščiti otrok na internetu obiščite kids.kaspersky.com. Podrobnosti o varnostni rešitvi za zaščito pred spletnim ustrahovanjem najdete na Kaspersky Safe Kids.

O inštitutu iconKids & Youth
iconKids & Youth je eden glavnih evropskih raziskovalnih inštitutov na področju raziskovanja otrok in mladostnikov. Od ustanovitve v 1996 ekipa izkušenih raziskovalcev vsakoletno izvede okoli 150 raziskav in ohranja intenziven dialog z mladimi, mlajšimi od 30 let, in z njimi povezanimi skupinami, denimo starši. Digitalni mediji in njihov vpliv na otroke in mladostnike je bilo vselej prednostno področje raziskovanja inštituta iconKids & Youth. Več na http://www.iconkids.com.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki