marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSony domnevno razvija 200 MP senzor
02.04.2025

Samsungovo tipalo ISOCELL HP9 200 MP je bilo uspešno v periskopskih teleobjektivih, začenši z modelom vivo X100 Ultra in nadaljujoč z modeli X200 Pro, Xiaomi 15 Ultra in kmalu z vivo X200 Ultra. Podobno je bil 200 MP ISOCELL HP2 uporabljen v glavni kameri fotoaparata Samsung Galaxy S25 Ultra.

slikaEU je družbi Apple naložila nove zahteve v okviru DMA
31.03.2025

Apple se v skladu z zakonom Evropske unije o digitalnih trgih DMA sooča z vse večjim nadzorom. Podjetje iz Cupertina je zdaj prejelo obsežne smernice za izvajanje interoperabilnosti, zlasti glede dostopa do obvestil sistema iOS ter alternativ za AirDrop in AirPlay.

slikaAndroid ostaja vodilni, HarmonyOS na Kitajskem prehiteva iOS
28.03.2025

Družba Counterpoint Research je objavila četrtletne vpoglede v uporabo operacijskih sistemov za pametne telefone. Ugotovitve so pokazale, da na svetovni ravni še naprej prevladuje operacijski sistem Android, na drugem mestu je iOS, na tretjem pa HarmonyOS.

slikaApple AirPods bodo z iOS 19 dobili funkcijo prevajanja v živo
26.03.2025

Medtem ko je operacijski sistem iOS 19 označen kot ena največjih posodobitev programske opreme za telefone iPhone v zadnjem času, bo uporabnikom slušalk AirPods odklenil tudi novo funkcijo. Po novem poročilu Bloomberg News bo Apple v svoje brezžične slušalke vnesel možnost prevajanja v živo.

članki

Telekom Slovenije krepi svoje omrežje in ga pripravlja na tehnologije, ki jih prinaša prihodnost


04.08.2015
Objavil: Thomas Bergant

Telekom Slovenije v letošnjem letu v okviru modernizacije omrežja intenzivno posodablja sistem baznih postaj in mobilno omrežje še bolj intenzivno nadgrajuje na tehnologijo LTE/4G. Ob tem vzporedno izvaja tudi optično nadgradnjo kabelskega omrežja ter posodablja in krepi hrbtenično agregacijsko in jedrno omrežje IP.

S celovito prenovo fiksnega in mobilnega omrežja bo Telekom Slovenije zagotovil še večje kapacitete in postopno migracijo v enotno, »all-IP« omrežje. To mu bo omogočilo nadaljnjo integracijo omrežja in različnih tehnologij v enovito infrastrukturo s hibridnim pokrivanjem, ki bo zagotavljala dostop do storitev s katerokoli tehnologijo. S tem bo Telekom Slovenije uporabnikom tudi v prihodnje omogočal uporabo najsodobnejših komunikacijskih storitev in celovito komunikacijo v vrhunskem omrežju.

Mobilno in fiksno omrežje Telekoma Slovenije sicer že omogoča integracijo različnih storitvenih tehnologij, kar se je odrazilo tudi v razvoju storitve, s katero je Telekom Slovenije uporabnikom internet, telefonijo in televizijo hkrati omogočil tako prek fiksne kabelske infrastrukture kot mobilne tehnologije LTE/4G (TopTrio Brezžični). Telekom Slovenije tako uporabnikom zagotavlja storitve prek različnih prenosnih medijev (žičnih in brezžičnih), uporabniška izkušnja pa je čimbolj enaka ne glede na tehnologijo, ki deluje v ozadju. Rešitev, ki je že vzbudila zanimanje tudi pri drugih operaterjih, uporabnikom omogoča kakovostno spremljanje TV-programov prek mobilnega signala LTE/4G ne le na mobilnih napravah, temveč tudi na TV-zaslonu.

Na integraciji različnih tehnologij temelji tudi storitev SRVCC-VoLTE, na uvedbo katere se Telekom Slovenije pripravlja vse od začetka izgradnje mobilnega omrežja LTE/4G. Opravljena testiranja so pokazala, da je najsodobnejše mobilno omrežje Telekoma Slovenije na uvedbo storitve pripravljeno, Telekom Slovenije pa bo storitev VoLTE uporabnikom ponudil, ko bo na trgu na voljo dovolj širok nabor terminalne opreme, ki bo storitev omogočala.

»Za vrhunsko delovanje zmogljivih mobilnih terminalov v omrežju je najpomembnejše dobro načrtovanje in upravljanje sobivanja treh generacij mobilnih tehnologij. Strategija Telekoma Slovenije v tem delu temelji na intenzivnem širjenju kapacitet in pokritosti s signalom LTE/4G, s prihodom nove terminalne opreme pa načrtujemo, da bomo v naslednjih treh letih glavnino mobilne govorne komunikacije postopno preselili v VoLTE-domeno omrežja ter tako tudi v prihodnje slovenskim uporabnikom zagotavljali vrhunsko kakovost najsodobnejših storitev,« pravi Matjaž Beričič, direktor Sektorja za konvergentno jedrno omrežje Telekoma Slovenije.

Prenos podatkov v mobilnem omrežju LTE/4G predstavlja že več kot 40 % celotnega podatkovnega prenosa v mobilnih omrežjih Telekoma Slovenije, v primerjavi z lanskim letom pa se je v prvi polovici letošnjega leta podatkovni promet povečal za dobrih 40 %. Število LTE-naprav v omrežju se vsak mesec poveča za okoli 5 %, uporabniki pa mesečno v povprečju porabijo 70 % več podatkovnega prenosa kot pred letom dni. Telekom Slovenije z mobilnim omrežjem LTE/4G pokriva že več kot 86 % prebivalstva, pokritost prebivalstva s signalom LTE/4G pa bo konec letošnjega leta predvidoma presegla 92 %.

V Telekomu Slovenije poteka tudi intenziven razvoj operativnih podpornih sistemov za večjo avtomatizacijo procesov v prid uporabnikom. Vzporedno pa se odvijajo tudi razvojni projekti za nove IKT-storitve različnih vertikal, kot so varnost (npr. eCall), eZdravje, energetika ipd. Postopen razvoj platform omrežne infrastrukture v smeri sodobne tehnologije NFV in SDN bo dolgoročno zagotovil stabilnost, sodobnost in ekonomičnost omrežja, ki bo tako pripravljeno na nadaljnje nadgradnje, ki se v panogi predvidevajo v obdobju naslednjih petih letih.

fotografije
Ni dodatnih fotografij.
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki