05.02.2007
Objavil: Sašo Mlakar
Japonski mobilni operaterji NTT DoCoMo, KDDI Corporation in SoftBank Mobile Corporation so poročali, da radijska frekvenčna energija iz baznih postaj za mobilne telefone ne povzroča škode na človeških celicah.
Od novembra 2002 so družbe sodelovale in raziskovale učinke radijskih valov. Kot del sodelovanja je bilo speljanih veliko poskusov na celičnih in genetskih stopnjah. Uporabljali so do 10-krat močnejše sevanje kot znaša vnaprej določena meja za sevanje radijskih frekvenc baznih postaj. V začasnem poročilu, 26. aprila 2005, so družbe najavile, da niso ugotovile nikakršnih učinkov na razmnoževanje celic, gensko zasnovo ali na DNA. Sedaj so ugotovili, da ni nikakršnih genskih sprememb ali beljakovinskih funkcij, ki bi bile povezane s transformacijo celic ali njihovim odmiranjem. Temelječ na teh ugotovitvah, so operaterji zaključili, da ne najdejo nikakršne povezave med učinki radijskih valov z mobilnih baznih postaj in vplivom na zdravje.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), evropska in ameriška vladna organizacija in japonsko ministrstvo za notranje zadeve in komunikacije se v splošnem strinjajo z ugotovljenim, da ni znanstvenih dokazov o negativnih vplivih radijskih valov z mobilnih telefonov in baznih postaj na zdravje. Kakorkoli, ker obstajajo nekatere študije, ki trdijo, da je vpliv baznih postaj na zdravje negativen, WHO priporoča nadaljne raziskave glede varnosti radijskih oddajanj. V odgovor, so trije mobilni operaterji začeli z raziskovanjem učinkov radijskih valov s sistemov mobilnih telefonov na človeško telo.
Izčrpne študije skupne raziskave so bile objavljene v letnem poročilu Bioelektromagnetne mednarodne akademske družbe (BEMS) in ostalih publikacijah med zadnjimi tremi leti.
Izdelava spletnih strani - Sistem za izgradnjo in optimizacijo spletnih strani za spletne iskalnike | Oblikovanje - Spletno in grafično oblikovanje Spam prevention |
.SI domene in gostovanje - Brezplačne domene ob nakupu gostovanja |