marketing
več | arhivpoudarjeno.
slikaSony domnevno razvija 200 MP senzor
02.04.2025

Samsungovo tipalo ISOCELL HP9 200 MP je bilo uspešno v periskopskih teleobjektivih, začenši z modelom vivo X100 Ultra in nadaljujoč z modeli X200 Pro, Xiaomi 15 Ultra in kmalu z vivo X200 Ultra. Podobno je bil 200 MP ISOCELL HP2 uporabljen v glavni kameri fotoaparata Samsung Galaxy S25 Ultra.

slikaEU je družbi Apple naložila nove zahteve v okviru DMA
31.03.2025

Apple se v skladu z zakonom Evropske unije o digitalnih trgih DMA sooča z vse večjim nadzorom. Podjetje iz Cupertina je zdaj prejelo obsežne smernice za izvajanje interoperabilnosti, zlasti glede dostopa do obvestil sistema iOS ter alternativ za AirDrop in AirPlay.

slikaAndroid ostaja vodilni, HarmonyOS na Kitajskem prehiteva iOS
28.03.2025

Družba Counterpoint Research je objavila četrtletne vpoglede v uporabo operacijskih sistemov za pametne telefone. Ugotovitve so pokazale, da na svetovni ravni še naprej prevladuje operacijski sistem Android, na drugem mestu je iOS, na tretjem pa HarmonyOS.

slikaApple AirPods bodo z iOS 19 dobili funkcijo prevajanja v živo
26.03.2025

Medtem ko je operacijski sistem iOS 19 označen kot ena največjih posodobitev programske opreme za telefone iPhone v zadnjem času, bo uporabnikom slušalk AirPods odklenil tudi novo funkcijo. Po novem poročilu Bloomberg News bo Apple v svoje brezžične slušalke vnesel možnost prevajanja v živo.

članki

Vsak peti uporabnik lahko ob namestitvi nove aplikacije pozabi na zasebnost


09.05.2016
Objavil: Dare Gliha

Kaspersky Lab je ugotovil, da uporabniki nameščajo aplikacije, ne da bi se ob tem zavedali potencialih posledic. Pretresljivih 63 % uporabnikov pred namestitvijo nove aplikacije na svoj telefon natančno ne prebere pogojev uporabe in kar vsak peti uporabnik ob nameščanju aplikacije nikoli ne prebere sporočil pri namestitvi. Namesto tega le sledijo predlogom aplikacije s klikom na opciji »naprej« in »se strinjam« brez razumevanja, na kaj so pristali.

Vprašalnik Kaspersky Laba z naslovom »Are you cyber savvy?«, ki ga je izpolnilo 18.507 uporabnikov, daje vpogled v njihove spletne navade. Rezultati so pokazali na zaskrbljujoče število uporabnikov, ki s tem ko ob nameščanju nove aplikacije na svojo napravo ne posvečajo pozornosti varnosti, svojo zasebnost in tudi podatke na telefonih izpostavljajo kibernetskim grožnjam.

Ko uporabniki zanemarijo branje pogojev uporabe ali sporočil med procesom nameščanja aplikacije, ne vedo, na kaj so pravzaprav pristali. Nekatere aplikacije lahko vplivajo na zasebnost uporabnikov ali spodbudijo namestitev drugih aplikacij. Še več, celo povsem zakonito lahko spremenijo nastavitve operacijskega sistema, saj so se uporabniki s tem »strinjali« med procesom njihove namestitve.

Vprašalnik je pokazal, da lahko aplikacije na mobilnih napravah predstavljajo grožnjo kar za slabo polovico (43 odstotkov) uporabnikov. Razlog za to je preslabo poznavanja kibernetskega okolja, kar preprečuje uporabnikom, da bi ustrezno omejili dovoljenja ob namestitvi aplikacij. 15 odstotkov vprašanih namreč sploh ne omeji delovanja aplikacij na svojih telefonih, 17 odstotkov jih ob ponujenih predlogih aplikacijam dodeli dovoljenja in nato nanje pozabi, 11 odstotkov uporabnikov pa meni, da sploh ne more spremeniti teh dovoljenj. V primeru, da se uporabniki ne poglobijo v dovoljenja, je možno in tudi zakonito dostopanje aplikacij do osebnih podatkov in zasebnih informacij na mobilnih napravah, vključno s kontaktnimi podatki, fotografijami in podatki o lokaciji.

David Emm, glavni varnostni raziskovalec pri Kaspersky Labu, je ob izsledkih vprašalnika pojasnil: »Internetni uporabniki svojim naprav zaupajo občutljive informacije o sebi in drugih, denimo kontaktni podatki, zasebna sporočila ipd. Kljub temu ne uspejo zagotoviti, da bi njihove informacije ostale povsem varne. To lahko spremeni njihove naprave v »lažne digitalne prijatelje«. Veliko uporabnikov zaradi nepazljivosti pri nameščanju aplikacijam dodeli dovoljenje za dostop do njihovega zasebnega življenja, shranjenih vsebin na napravi in informacije o lokaciji, kje se nahajajo. Vse od trenutka namestitve, lahko aplikacije povzročijo še nameščanje dodatnih neželenih aplikacij in spremembe nastavitev naprav uporabnikov. Pri Kaspersky Labu želimo pomagati uporabnikom, da izboljšajo poznavanje kibernetskega okolja in svoje dragocene podatke in sebe zaščitijo pred nevarnostmi.«

Uporabniki naj za večjo varnost upoštevajo naslednje ukrepe:

- Prenesite in namestite aplikacije le z zaupanja vrednih virov.
- Aplikacije, ki jih želite, izberite pametno.
- Med namestitvenim procesom pozorno preberite pogoje uporabe.
- Skrbno preberite seznam dovoljenj, ki jih predlaga aplikacija. Ne izberite le opcije »naprej«, ne da bi se pred tem seznanili, na kaj pravzaprav pristajate.
- Uporabljajte kibernetsko varnostno zaščito, ki bo zaščitila napravo pred kibernetskimi grožnjami.

fotografije
komentarji
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki