28.11.2016
Objavil: Dare Gliha
Četrtina brezžičnih dostopnih točk (28 odstotkov) ni ustrezno zavarovanih in tako tveganju izpostavlja zasebne podatke uporabnikov. To ugotavlja Kaspersky Lab z analizo informacij o več kot 31 milijonih brezžičnih dostopnih točk po svetu. Posledično lahko ves promet prek teh omrežij, vključno z zasebnimi sporočili, gesli in dokumenti, prestrežejo in zlorabijo napadalci.
Po podatkih platforme Kaspersky Security Network četrtina (25 odstotkov) brezžičnih omrežij na svetu ne omogoča šifriranja podatkov ali zaščite gesel. Z drugimi besedami to pomeni, da so prenesene informacije popolnoma odprte in lahko do njih dostopajo tretje osebe. Manjši delež (3 odstotki) dostopnih točk za šifriranje podatkov uporablja zasebnost kot v žičnem omrežju (angl. Wired Equivalent Privacy). Ta nezanesljiv protokol je mogoče »zlomiti« v nekaj minutah z uporabo orodij, ki so prosto dostopna na internetu.
Preostale tri četrtine brezžičnih dostopnih točk uporablja bolj zanesljive oblike šifriranja, ki temeljijo na uporabi družine brezžičnih varnostnih protokolov (WPA). Napor, potreben za vdor v ta omrežja, je odvisen od nastavitev, vključno z močjo uporabljenega gesla. Na primer, če je geslo šibko ali javno dostopno (npr. na voljo obiskovalcem kavarne), lahko kriminalci prav tako dešifrirajo omrežni promet.
Ni zanemarljiv podatek, da je med 20 državami z najvišjim odstotkom nešifriranih brezžičnih dostopnih točk veliko tistih s priljubljenimi turističnimi destinacijami: Tajska, Francija, Izrael in Združene države Amerike, če izpostavimo le nekatere. Posledično so popotniki najbolj ogroženi, saj jim brezžična omrežja pogosto predstavljajo edini način za ohranjanje stikov. Hkrati druga raziskava kaže, da je 57 odstotkov internetnih uporabnikov zaskrbljenih, da bodo njihovi podatki prestreženi zaradi povezave na brezžično omrežje.
»Uporabnikom svetujemo, da so pri povezavi na brezžična omrežja pozorni. Naj ne uporabljajo dostopnih točk, ki so brez gesel, in javnih dostopnih točk za izvajanje tveganih aktivnosti, kot so denimo spletno bančništvo in spletno nakupovanje, prijava na razne strani ali prenos zaupnih informacij. In seveda, močno priporočamo uporabo dodatnih ukrepov za zaščito prometa, ko je tehnologija navideznega zasebnega omrežja,« pojasnjuje Denis Legezo, strokovnjak za protivirusne rešitve pri Kaspersky Labu.
Izdelava spletnih strani - Sistem za izgradnjo in optimizacijo spletnih strani za spletne iskalnike | Oblikovanje - Spletno in grafično oblikovanje Spam prevention |
.SI domene in gostovanje - Brezplačne domene ob nakupu gostovanja |