marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
Do 6 ur
V pripravljenosti:
Do 300 ur
Tip baterije:
Li-Ion (700 mAh)
Dimenzije:
103 x 42 x 16 mm
Teža:
102 g

Tip zaslona:
TFT, 256.000 barv, 176 × 220 pikslov
Zunanji zaslon:
CSTN, 65.000 barv, 96 × 60 pikslov

Notranji pomnilnik:
21 MB
Stopnja sevanja SAR:
1,39 W/kg
Za

KRZR K1 izgleda resnično lepo, ima polno detajlov, ki nikakor ne razočarajo in je nekakšen modni posebnež. Je kakovostno izdelana in iz izbranih materialov, mogoče pa je prednost tudi to, da ni ravno poceni in je tako nima "vsak".

Proti

Glavne slabosti te lepo oblikovane Motorole so slaba kakovost posnetkov, saj me je kamere, glede na to da ima ločljivost 2 MP, resnično razočarala, izredna občutljivost na prstne odtise ter zasoljena cena.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Motorola

Kameleon

Motorola KRZR K1


Motorola KRZR K1

18.02.2007
Objavil: Sašo Mlakar

Motorola nas že nekaj časa navdušuje s tanko linijo mobilnih telefonov, kateri kar ni videti konca. Zaradi vsakomesečnih najav novega tankega mobilnike te družbe, sem počasi postal že rahlo imun na to obliko , saj so si ti telefoni vse preveč podobni in se mi ni zdela nič posebnega.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 2 Mpix
Povečava: 8x
nočni način
samosprožilec
efekti
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
Snemanje video: omejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Seveda pa se je praktičnost tanke linije pokazala med nošenjem mobilnika po žepih hlač. Kakovost izdelave in izbira materialov je tudi na visokem nivoju in bi lahko konkurirala Nokiinemu modelu 8800. KRZR K1 pa ima tudi vse pomembne funkcije, katere mora imeti dober telefon, vprašanje pa je, kako dobre so.

Prodajni paket in baterija

Paket, v katerem se je KRZR K1 nahajala je bil nekaj prav posebnega. Zanimiv koncept odpiranja škatle, kjer potegneš eno stran ven, odpre pa se tudi drugi del, je že nakazal na višji razred mobilnega telefona. Na eni strani se nahaja mobilni telefon, testni je bil v kozmično modri barvni različici, na drugi pa vsi dodatki, ki spadajo zraven in teh ni malo. V prodajnem paketu se nahaja mobilnik, baterija in polnilec, stereo slušalke, spominska kartica microSD kapacitete 128 MB, ki jo lahko vstavimo v mobilnik brez, da bi sneli baterijo, pretvornik iz microSD v navadno SD kartico, USB kabel za povezavo z računalnikom, CD s programom za povezavo z računalnikom (Mobile Phone Tools) in navodila za uporabo.
Baterija nosi oznako BC50 in je Li-ionska, kapacitete 700 mAh. Od enega stika s polnilcem do drugega v povprečju zdrži dobra 2 dni, kar je ob moji uporabi nekaj povsem običajnega. Ob polnjenju baterije pa bo Motorola morala biti priključena na elektriko okoli 2 uri, da se bo povsem napolnila.

Izgled in tehnični detajli

Na prvi pogled Motorola KRZR K1 ni nič novega, sem pomislil, ko sem jo videl. Saj je lepa, nič ne rečem, a žal preveč podobna V3 (le nekoliko ožja) in nadaljnjim modelom iz Motoroline proizvodne linije. Ko pa sem si jo malo bolje ogledal, sem opazil, da ima nekaj več od standardnega »slim size« modela novodobnih mobilnih telefonov. KRZR K1 je namreč izdelana iz novih materialov v svetu mobilnih telefonov. Je tudi zelo natančno izdelana in ima resnično dobro urejene detajle. Meri 103 × 42 × 16 mm in tehta 102 grama. Teža ni ravno zanemarljiva, a med uporabo nikakor ne moti in gre na račun posebnih materialov, iz katerih je KRZR K1 izdelana.

Sprednji del telefona je »oblečen« v steklo, ki odseva in je podobno ogledalu. To je zelo lepo vidno v različnih svetlobnih pogojih, saj telefon menja barve kot kameleon. Zaslon pod njim je, ko ne sveti, komaj opazen. Prav tako je z lečo fotoaparata, ki se skriva pod steklom. Žal pa je ta del telefona, ki je prevlečen s steklom, pravi magnet za prstne odtise in se na njem pozna prav vsak madež.

Zunanji zaslon je dobro viden, kakor tudi ura, ki je prikazana na njem, ko pustimo telefon nekaj časa pri miru. CSTN Zaslon je dimenzije 96 × 60 slikovnih točk (19 × 16 mm), sposoben je prikazati 65.000 barv in lahko služi tudi kot iskalo za avto portretiranje. Ker pa je steklo, pod katerim se nahaja, pobarvano modro, je zaslon bolj občutljiv na svetlobo kot bi smel biti, tako da bo včasih potrebno nekoliko premikanja telefona, da bi našli pravi kot in prebrali vse informacije. V stand-by načinu je na zaslonu prikazana statusna vrstica, ura in sporočilo o zgrešenem klicu ali prejetem sporočilu, če je kakšno.
Pod steklenim delom se med predvajanjem glasbe prikažejo tudi tipke za igranje ali premor glasbe, preskok skladbe naprej ali nazaj. Ko polnimo telefon pa pod zaslonom sveti tudi lučka, ki kaže polnjenje baterije. Zvočnik za prostoročno klicanje je deloval brez problemov in nevšečnih zvokov, kar je dobro, saj so se pri prejšnjih Motorolah ob tem pojavljale napake.
Na zadnji strani najdemo pokrov baterije, ki je narejen iz kovine in je prevlečen z mat barvo, ki je prijetna na dotik in ne drsi. Celotna zadnja stran je na zunaj iz enakega materiala kot pokrov baterije, kar daje dober občutek med samo uporabo, saj telefon ne drsi.
Na levi strani najdemo tipke za uravnavanje glasnosti in pametno tipko, ki jo poznamo že od prejšnjih Motorol. V osnovi je namenjena menjavi profilov, lahko pa ji določimo drugo funkcijo.
Na desni strani pa najdemo hitro tipko za glasovno klicanje, glasovne ukaze v stanju pripravljenosti in za začetek snemanja med klicem. Tudi tej tipki lahko nastavimo drugo nalogo. Malo nižje na isti strani pa najdemo še miniUSB režo za polnilec ali slušalke, ki je prekrita s plastiko, da odprtina ne kvari izgleda.
Na spodnjem in zgornjem delu telefona se ne nahaja nič posebnega, lahko le omenim, da je spodnji del narejen iz plastike, saj se pod njim skriva antena.

Telefon se da enostavno odpreti z eno roko, le navaditi se je treba. Na začetku sem imel nekoliko problemov, saj pokrov telefona ne sega enako dolgo kot spodnji del. Telefon meri, ko je odprt, 17,5 cm v dolžino, tako da se lepo prilega obrazu. Notranji zaslon ima ločljivost 176 × 220 slikovnih točk in meri 30 × 37 mm ter ima resolucijo 262.000 barv. Kvaliteta slike ni slaba, a je zaslon slabši kot pri konkurentih. Na zaslonu se lahko naenkrat nahaja do 6 vrstic teksta in 3 vrstice s funkcijami. Je vrste TFT, tako da ni problemov z branjem na soncu. Tipkovnica v KRZR je podobna ali enaka tisti v RAZR V3x. Gumbi niso izbočeni, izbočene in gumirane pa so številke in črke na njih. Daje dobro povratno informacijo, za tiste ki pišejo precej sporočil, pa verjetno ni najprimernejša. Svetloba pod njo je enakomerno razporejena in tipkovnica sveti modro.

Osnovni meni telefona

Osnovni meni telefona je sestavljen iz mreže 9 glavnih menijev,znotraj teh pa so seznami. Nič posebnega torej, mogoče se je treba na to, kje se kakšna stvar točno nahaja, malo navaditi. Sicer pa si lahko na Motoroli naredimo precej bližnjic, pa tudi vrstni red menijev si lahko razporedimo po svoje. Funkcija, ki mi je pri Motorolah še posebej všeč, pa je zaklep določene stvari ali kar celega telefona, kar je prava redkost na telefonih, ki niso pametni.

Imenik, sporočila, zadnji klici

V imenik tega telefona lahko shranimo 1000 kontaktov, vsakemu od njih pa lahko dodelimo ime, priimek, vzdevek in do sedem telefonskih številk. Ločeno od kontaktov pa lahko vpisujemo še e-poštne naslove, URL, poštno številko, naslov, značilno zvonjenje za osebo, lasten tekst, jim določimo skupino in datum rojstnega dne.
Omeniti velja še, da za govorno klicanje ni treba snemati besed za določene osebe. KRZR K1 namreč sam zgenerira govorne oznake za osebe v imeniku. Iskanje oseb po imeniku je enostavno, saj telefon išče osebe sproti, ko vpisujemo črke.

Po podatkih s strani Motorole, naj bi bilo na voljo prostora za 100 sporočil, lahko pa da je operater to kaj spreminjal. KRZR K1 omogoča avtomatsko čiščenje sporočil po določenem času, kar je uporabna funkcija. Zelo zanimiva funkcija telefona je funkcija iTap, to je nekakšen slovar, ki si zapomni naše predhodno napisane besede in nam jih med naslednjim sporočilom ponudi kot pomoč pri pisanju.
MMS sporočila so omejena na velikost 300 KB, sicer pa v njih lahko dodamo tudi več slik, če je to potrebno.
Motorola ima tudi e-poštni predal, ki omogoča POP3/IMAP4 protokole, določimo pa lahko, ali naj naložimo samo glavo e-sporočila ali pa kar celotno sporočilo.
KRZR K1 beleži zadnjih 40 klicev, vsi klici pa imajo dodan čas in datum, kakor tudi trajanje klica. Prejeti in zgrešeni klici se nahajajo na skupnem seznamu, ločimo pa jih po ikoni pred njimi.

Kamera

Kamera na tej Motoroli me je rahlo razočarala, saj sem pričakoval precej več od kamere, z ločljivostjo 2 MP. Ima CMOS modul in na voljo imamo 4 resolucije (2 MP, 1,2 MP, 640 × 480 in 320 × 240). Določimo lahko tri stopnje kompresije slike, zvok med slikanjem, ekspozicijo (med -2 in 2), svetlobne pogoje in avtomatski odštevalnik časa. Sliko lahko približamo do osemkrat z digitalnim zoomom, na voljo pa imamo več barvnih efektov (črno-bela, barvna, sephia, zelenkasta, rdečkasta in negativ). Slikanje samo je zelo počasno in hitro pride do zamika, posnetki pa so tudi slabši od tistih, posnetih z Motorolo V3x. Žal kamera ne premore niti avtomatskega ostrenja niti makro načina slikanja, nima pa tudi bliskavice. Dodatno pa kvaliteto slike lahko močno poslabša prstni odtis, katerega smo pred slikanjem pozabili očistiti s stekla nad lečo kamere. Tako se bo potrebno navaditi čistiti telefon pred vsakim slikanjem. Na račun vsega tega pride bolj malo posnetkov resnično lepih in vrednih dodatnega ogleda na računalniku. Pozitivna stvar pri fotografiranju pa je ta, da lahko zunanji zaslon uporabimo kot iskalo slike in tako lahko slikamo tudi, ko je telefon zaprt, predvsem pa nam to olajša avto portretiranje.
Telefon omogoča tudi snemanje video posnetkov, ki so lahko dolgi največ 10 minut, najvišja ločljivost pa znaša 176 × 144 slikovnih točk, kamera pa posname 15 slik na sekundo. Ob video posnetku se seveda lahko snema tudi zvok.

Pripomočki in prenos podatkov

Motorola KRZR K1 ima vse navadne pripomočke, kot so kalkulator s pretvornikom valut, alarm, kjer jih lahko nastavimo več, snemalnik zvoka, organizator, v katerega lahko dodamo do 500 dogodkov in do 400 opravil… Žal pa nikjer ne najdemo To Do List-e, kar me je rahlo zmotilo. Na voljo imamo tudi SyncML sinhronizacijo s podatkovnim serverjem, če jo kdo potrebuje.

Motorola KRZR K1 omogoča prenos podatkov preko WAP 2.0, GPRS in EDGE-a, UMTS-a pa ne podpira.

Zaključek

Resnično prvovrsten izdelek iz Motorole, kar se tiče izdelave, funkcije pa niso prav nič posebnega, nekatere so pravzaprav slabe. Sam osebno se za nakup ne bi odločil, saj me pri mobilnem telefonu bolj navdušijo funkcije in ne toliko oblika in posebni materiali, iz katerih je telefon narejen. Tudi cena telefona se mi ne zdi prav ugodna, je pa res, da je telefon prav zagotovo modni posebnež in bo zbujal veliko pogledov.

Posodil na test:
Mobitel d.d.
Prodajalec/Uvoznik:
Ram 2 d.o.o.
Cena na dan testa:
500,70 € (119.990,00 SIT)
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Motorola
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki