marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 144 minut
V pripravljenosti:
do 250 ur
Tip baterije:
Li-Ion (840 mAh)
Dimenzije:
99 x 55 x 19,8 mm
Teža:
125 g

Tip zaslona:
TFT, 262.144 barv, 240 × 320 pik
Zunanji zaslon:
96 × 80 pik, 65k barv

Notranji pomnilnik:
64 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,98 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Motorola je z V3x naredila zelo dober mobilnik. Vsekakor bi bil telefon, ob pogoju, da bi bil na prodajnih policah pol leta nazaj, hit. Vendar me osebno v primerjavi s prehodnico V3 moti nekaj zadev. In sicer plastično ohišje, plastična tipkovnica in pa teža mobilnika. Kot vemo, je V3 izdelana iz anodiziranega aluminija in ima nekaj manj kot 100 gramov, medtem, ko je pa V3x prava "bajsika" s 125 grami. Zaslon in kamera sta največja odlika telefona, pograjati pa moram strukturo menijev, ki se ni bistveno spremenila. Na trenutke so zelo zmedeni in nepregledni.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Motorola

Oh, ta pričakovanja ...

Motorola RAZR V3x


Motorola RAZR V3x

05.05.2006
Objavil: Mitja Zupančič

Končno je prišla težko pričakovana motorola V3x. Tehnični podatki obljubljajo veliko: 2 MP kamero, zaslon 240 x 320 točk, UMTS, da raznih povezav tipa modri zob, USB in podobnih bonbončkov niti ne omenjam. Mobilnik je od lanske pomladi, ko je bil predstavljen, požel veliko zanimanja. Upravičeno?



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1,9 Mpix
Povečava: 8x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
nastavljanje beline
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: omejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

No, v letu 2005 bi bil mobilnik odličnež. Danes pa je ob poplavi vseh telefonov zgolj povprečnež.

Rokovanje, tipkovnica

V prejeti škatli se je skrivala kovinsko modra motorola V3x. Na odtip zadeva ni tipično plastična, ampak je neka mešanica med gumo in plastiko, tako da ne drsi v roki in ne daje cenenega plastičnega občutka. Malo mogoče pokvari vtis, da je zunanji zaslon praktično enak kot pri tanjši predhodnici V3. Razlika je le v globini barv, pri V3 jih je 4096, pri V3x pa 65 tisoč.

Tipkovnica je plastična. Tako kot kompletno ohišje napram aluminijasti RAZR V3. Presledki med tipkami so tudi drugače izvedeni. Niso več vdrti, ampak so izbuljeni in gumirani. Načeloma naj bi nudili večji oprijem na mat sivi gladki tipkovnici. Sama postavitev tipkovnice je zelo podobna kot pri vseh motorolah, le da imamo tudi nad desno "mehko tipko" senzor za svetlobo. Tako tipkovnica ob dovolj močni svetlobi ni osvetljena, kar pomeni varčevanje energije.

Zaslon

Zaslon je obetal veliko in nikakor ni razočaral. Fizično je malenkost večji od prejšnje Motorole V3 in z ločljivostjo 240 x 320 pik povzroča konkurenci sive lase. Zaslon je namreč z eno besedo FANTASTIČEN. Slika je zelo ostra, kontrastna in dobro berljiva tudi na soncu.

Meni

Hm. Meni je tipičen motorolin – mislim, da to nekaj pove. Bistveno se ni spremenil od prejšnih serij, določene zadeve so še vedno nelogično postavljene. Edini napredek, ki sem ga opazil, je v tem, da ko pišeš SMS-sporočilo, mobilnik sam zazna, ali gre za SMS ali MMS. Tako, da če dodamo sliko ali kakšen zvočni posnetek, mobilnik avtomatsko "predela" v MMS-sporočilo.

Meni se pohvali z 12 animiranimi ikonami, ki si jih lahko tudi personaliziramo in postavimo v zaporedje, ki nam odgovarja. Prav tako lahko tudi izbiramo, ali bomo imeli na vpogled tipične ikone ali pa listo.

Imenik, klici in sporočila

Motorola ima prostora do nekje 1000 vpisov v imenik. Vsak vpis lahko dopolnimo s 16 dodatnimi nastavitvami. Seveda z vsemi možnimi podrobnostimi, ena izmed njih je tudi številka za videoklic. Prav tako pa si lahko posnamemo glasovne oznake. Aktiviramo jih s spodnjo tipko na desnem boku mobilnika.

Mobilnik si zapomne po 10 prejetih, neodgovorjenih in klicanih številk. Če pritisnemo sredinsko navigacijsko potrditveno tipko, jih opremi še z datumom in uro.

Ljudje so se pri predhodnici V3 pritoževali nad počasnim pisanjem SMS sporočil, predvsem, da mobilnik dolgo časa prestavlja med črkami na isti tipki. Tukaj je zadeva malenkost hitrejša, ni ravno tako hitra kot na nokiah ali sony ericssonih, vendar je zadeva prebavljiva.

Telefon ne uporablja klasičnega T9-vmesnika, ampak si sproti zapomni vnešene besede. Tako nam sproti, po vsakem vtipkanem znaku, dopolnjuje besede, ki jih dokončamo s funkcijsko tipko v desno.

V3x podpira e-pošte račune tipa POP3, IMAP4. Ustvarimo si lahko več računov z različnimi intervali preverjanja. E-pošte v HTML obliki pa mobilnik ne bo pretočil. Pripete slike pa lahko pripnemo in pošiljamo v polni ločljivosti, mobilnik jih namreč ne bo pomanjšal.

Namenski programi

Že takoj v meniju opazimo novo ikonco s prečrtanim signalom. Mobilnik namreč izklopi svojo GSM/UMTS funkcionalnost, tako da se lahko še vedno igramo z njim. V tem primeru odpadejo težave s poslušanjem mp3 datotek, igranjem iger ali pa urejevanjem organizatorja na letalu ob prižganem telefonu.

Pod bližnjico orodja pa bomo našli budilko, kalkulator, spletne bližnjice, seznam vklopov. Pri zadnji funkciji mi ni čisto jasno, kaj so hoteli snovalci. Zadeva naj bi namreč prikazala, kolikokrat je katera zadeva bila vklopljena. Čemu to služi, niti ne vem, razen če si kdo od vas dela statistične podatke :-). Sledi pa še pregleden koledar, kateremu lahko dodamo dogodek ali nalogo. Kot zadnja izmed ponujenih opcij pa so tu na voljo še klicne storitve.

Personalizacija telefona

S personalizacijo spreminjamo teme, ozadja, določimo zvonjenja za posamezne vpise v imeniku in pa za SMS-sporočila. Prav tako ima telefon svoje tipične profile, kjer izbiramo način zvonenja in vibriranja. Vsak tak vpis lahko potem še po svoje nastavimo.

Seveda je možno na glavno krožno navigacijsko tipko pripeti tudi svoje bližnjice, tako kot tudi na zgornji "mehki tipki", ki sta levo in desno od navigacijske tipke. Na voljo pa imamo tudi pametno tipko, ki se nahaja na levem boku mobilnika. Na vse te tipke je možno pripeti bližnjice. Vsega skupaj sedem bližnjic, kar mislim, da bo večini uporabnikov več kot dovolj.

Povezljivost

Sinhronizacija z osebnim računalnim mobilniku ni tuja. To storimo lahko preko USB-kabla, ki ga vtaknemo v miniUSB priključek na levi strani mobilnika, lahko pa tudi preko modrozobe povezave, ki se ponaša z različico 1.2. No, mobilnik pa se ne ponaša samo s tema dvema možnostima - na voljo je tudi hitri prenos podatkov UMTS in pa GPRS razreda 10, če ste slučajno zagovornik klasičnega 2G omrežja in ne novega UMTS 3G omrežja.

Kot sem že omenil, je mobilnik UMTS, kar pomeni hiter prenos podatkov in pa podpora videotelefoniji. Svoje posnetke z videotelefonijo pa si lahko tudi posnamemo, tako da aktiviramo kamero med pogovorom.

Kamera

2 MP kamera, ki jo premore mobilnik, nikakor ni slaba. Na voljo imamo tako tudi makro, ki je odličen. Aktiviramo ga tako, da prestavimo majhen podolgovat gumbek na notranji strani telefona pri kameri. Rezultati pa so fantastični. Objekti so optimalni ob fotografiranju z razdalje nekje 5 cm, tako da se tudi tekst odlično bere.

Prav tako so odlični tudi videoposnetki. Kot pri večini novejših mobilnikov se tudi tukaj shranjujejo v 3GP format v ločljivosti 176 x 144 točk. Na mobilniku izgledajo odlično, malo manj na osebnem računalniku.

Najboljši posnetki pa se posnamejo pri sredinski razdalji in seveda od blizu, saj makro poskrbi za odlične slike.

Vgrajena je tudi bliskavica. Zadeva, kot že vsi vemo, prav pride ob nočnih posnetkih.

Zanimiva pa je tudi osvetlitev tipkovnice. Osvetljen je namreč samo tisti del, ki je aktiven pri uporabi kamere.

Posodil na test:
Mobitel d.d.
Prodajalec/Uvoznik:
Ram 2 d.o.o.
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Motorola
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki