marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Tip baterije:
Li-Ion (3000 mAh)
Dimenzije:
149.7 x 72.5 x 8 mm
Teža:
160 g

Tip zaslona:
IPS LCD, 720 x 1280 pik, 16 M barv, velikost 5,2 palca, 282 ppi

Procesor:
Osemjedrni Snapdragon 430 1,4 GHz Cortex-A53, GPU: Adreno 505
Notranji pomnilnik:
16 GB, 2 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Mobilnik ima kvalitetno aluminijasto (malce spolzko) ohišje. Solidno kamero, odličen, tekoč in dokaj odziven uporabniški vmesnik Android, kjer obljubljajo redne nadgradnje. Kakšnih večjih minusov mobilniku niti ne morem dati, še posebej v tem cenovnem razredu. Ni iPhone 8 ali Note 8, gladko pa lahko konkurira mobilnikom precej višjega cenovnega razreda.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Nokia 5

12.10.2017
Objavil: Mitja Zupančič

Sedi 5. Nekako tako so najbolj pridne učence v šoli posedle učiteljice po uspešnem izpraševanju. Precej podobno smo si leta kasneje ob igranju z najnovejšimi Nokijinimi mobilniki tudi sami mrmrali v brk. Večina jih je res bila za »sedi 5«.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 13 Mpix
Povečava: 4x
nočni način
panorama
samosprožilec
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Nato je prišel velik goljat imenovan Microsoft in pod svoje okrilje je vzel enega najbolj zvenečih in priljubljenih proizvajalcev mobilne opreme. Na vsak način si je želel sedeti na Applovemu (pre)stolu. Izdali so popolnoma korekten, hiter, odziven mobilni operacijski sistem, a že na začetku je bilo premalo aplikacij (kljub močnemu financiranju razvijalcev) in teh je danes vse manj. Windows Mobile tone, Microsoft je tudi že opustil mobilni program, ponujali bodo samo še popravke Windows Mobila 10. Finci iz bivše Nokie pa so si ob tem polomu zaželeli stare zgodbe o uspehu in se ločili od Microsofta. Ustanovili podjetje HMD Global, povezali z Googlom in pričeli z izdajanjem novih NOKIA mobilnikov.

Najprej so fantje in dekleta udarili na plano z osveženo Nokio 3310. Mobilnik sam po sebi ni absolutno nič posebnega, v nobenem pogledu. Kar pa sploh ni bil primarni cilj. Primarni cilj je bil marketinško vzvalovanje mirnih voda in osveščanje ljudi s sloganom »Nokia je nazaj!!«.

Pa je res temu tako?

Nokie so bile večinoma kvalitetno izdelane in so se ponašale z dobrimi materiali. In Nokia 5 sledi tem trendom, ohišje je iz aluminija - serije 6000. Sicer je to tisti zloglasni aluminij, ki sta ga uporabljala iPhona 6 in 6 plus. Se še spomnite? Bendgate? Ukrivljanje iPhona 6 plus?

Vendar pri Nokiji 5 deluje precej bolj kompaktno, mobilnik v roki deluje kvalitetno, celo prestižno in tudi približno ne deluje mobilnik ranga slabih 200 €. Ima pa še eno uporabno funkcijo - bralnik prstnih odtisov na prednji strani. Nekaj težav sem sicer imel z registracijo prstov in tudi včasih zaradi velikosti same tipke manjše težave z odklepom telefona. Sicer pa deluje hitro in kar naenkrat smo na domačem zaslonu.

Nokia 5 ima 5,2 palčni 16:9 zaslon (ločljivosti 720x1280 točk), s 15 cm višine in 7,2 cm širine niti ni prav majhen mobilnik. Malenkost višja in precej širša je od Galaxy S8 in v obeh primerih kar večja od iPhone 7/8. Če pogledamo v drobovje, ima 5-ka 16 GB pomnilnika (nekaj čez 8 GB prostega uporabniku). Je pa tu še reža za pomnilniške kartice. Ob tem pa je nameščen Snapdragon 430 vezni nabor čipovja. Prišel je konec 2016, nadomestila sta ga 435 in 450. Vendar slednja sta prišla na plano januarja in junija letos. 430-ka je osnoven model, vendar kljub temu in samo z 2 GB pomnilnika deluje operacijski sistem Android dokaj lepo. Ne moremo pričakovati zmogljivosti Snapdragona 8xx in konkurenčnih modelov, a v tem rangu je super. Pri Nokiji niso nalagali kakšnih svojih vmesnikov z dodatnimi funkcijami, goro zastonjskih aplikacij in še kaj, ampak so pustili skoraj nedotaknjen osnovni, vanilijev Android. Zamenjali so samo izgled ikon in jih »prebarvali« v njihovo tradicionalno Nokia modro. Prav tako je bila nameščena ena zadnjih različic Androida sedmice in sicer s septembrskimi popravki. Najnovejša različica Oreo oz. Android 8 prihaja glede na napovedi do konca leta.

Na Nokio 5 je bil v času testa nameščen Android, različice 7.1.1.
>> Vse o operacijskem sistemu Android

Glede kamere je tako. Vgrajena strojna oprema pravi: 13 megapikslov, f/2.0 in 1/3 palca velikost tipala. Ima še HDR, zaznavo obraza, geo lociranje in vse podobne pritikline, kot večina boljših mobilcev.

Kaj poreči na kvaliteto slik. Napisal bom klasično, obrabljeno frazo - ob dobri svetlobi so solidne, dovolj ostre in podrobne. ob slabi precej povprečne, zaznati je precej veliko šuma, malce sicer pomaga HDR, a kljub temu ni za pričakovati vrhunskih mobilnih slik v tem cenovnem razredu. Za želje po boljših slikah in video posnetkih (zajemajo se v ločljivosti 1080p pri 30 sličicah na sekundo) bo potrebno vzeti Nokio 8.

Nokia 5 se v času testa (oktober 2017) pri operaterjih giblje s ceno okoli 100-150 eur, odvisno od paketa. V tem cenovnem rangu je nekaj izbire, razni HTC Desireji, Samsungovi J-ji, Moto G serije, poplava "kitajcev" (Huawei, Xiaomi, Umi..), a če bi sam kupoval v tem cenovnem rangu bi po vsej verjetnosti vzel Nokio. Pa niti ne zaradi stare slave, ampak preprosti razlogi: 1. Android je skorajda nedotaknjen, kar pomeni, da bodo posodobitve hitre in redne. 2. Kvaliteta izdelave ohišja je odlična, kot v dobrih starih časih. Na testu je bila v kovinsko modri barvi in nikoli ne bi rekel, da je to 3x ali 4x cenejši mobilnik od Galaxy S8 ali pa iPhona 7/8. 3. Bralnik prstnih odtisov je na sprednji strani. 4. Zadeva po zaslugi "nezasvinjanega" operacijskega sistema deluje zelo dobro. Ne bom rekel, da se kdaj malenkostno ne zatakne ali se ne odzove instantno. Ampak to je že bolj razvajenost na top modele. Pod črto: za ta denar - super stvar.

Prodajni paket
V paketu bomo našli Nokio 5, omrežni polnilec z USB kablom (USB 2.0), slušalke in navodila za uporabo.

Prodajalec/Uvoznik:
Teleray d.o.o.
Cena na dan testa:
189,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Nokia
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki