marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 17 ur (GSM), do 10 ur (3G)
V pripravljenosti:
do 400 ur
Tip baterije:
Li-Ion (2.000 mAh)
Dimenzije:
130,3 x 70,8 x 10,7 mm
Teža:
185 g

Tip zaslona:
kapacitivni, na dotik občutljiv IPS TFT zaslon, 16 mio. barv, 720 x 1280 pik, 4,5"

Notranji pomnilnik:
32 GB pomnilnika / 1 GB RAM
Operacijski sistem:
Windows Phone OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Lumia je odlična izbira za uporabnike, ki ne zahtevajo od mobilnika osebno računalo in s tem številne aplikacije, visoko stopnjo personalizacije in naprednih nastavitev, urejevalnika datotek.. Lumia je namreč odličen mobilnik s stališča lahkosti uporabe, dobre kamere, odpornosti na udarce in hitrega vmesnika. Malo manj navdušuje teža in velikost mobilnika, odsotnost FM radia, razširitveno mesta MicroSD in slaba audio kvaliteta.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Nokia

Zaželena lepotica

Nokia Lumia 920


Nokia Lumia 920

16.04.2013
Objavil: Mitja Zupančič

Verjetno smo vsi imeli v osnovni ali srednji šoli hudo luštno sošolko, ob kateri so se slinili mnogi fantje, a ona se ni dala in na koncu izbrala... nekega čudnega modela. Na srečo (ali nesrečo) si Lumia 920 ne izbira lastnikov. Kdor prvi pokaže evrčke si jo lasti. No ja, podobno, kot pri nekaterih deklicah. Hec, hec. A kot pri luštnih sošolkah je zanimanja za Lumio ogromno in trenutno dobave ne dosegajo povpraševanja.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 8 Mpix
Povečava: 4x
nočni način
panorama
samosprožilec
stabilizator slike
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
podpira LTE
podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

Izgled, zaslon in tipkovnica

Eden izmed atributov velike zaželenosti je definitivno izgled Lumie. Roko na srce si s predhodnico deli mnogo potez in tudi uporabljenih materialov, kljub temu lahko mirno zapišem, da zadeva še vedno izgleda aktualno in nikakor za časom. Res ni uporabljenih kakšnih bolj prestižnih materialov, vendar zakaj? Lumia je (bojda, nisem testiral) izjemno odporen mobilnik na razne padce, za kar se lahko zahvali ravno uporabljenim materialom. Vsem to seveda ni všeč in bi si želeli malce bolj nobel detajle, a vsem se ustreči ne da.

Tudi na zaslonu so uporabili odpornejše materiale, sicer ne ravno popularnega proizvajalca Gorilla, ampak konkurenta. Nalogo opravlja praktično enako. Čeprav bi za kakšno bolj relevantno oceno potrebno mobilnik uporabljati nekaj mesecev, šele kasneje se dokončno izkažejo vsi plusi in minusi.

Nikakor pa ni potrebno čakati dolgo časa za testiranje uporabe navadnih, zimskih rokavic na zaslonu. Prav zabavno se je igrati s tem, ko vse lepo deluje in ni potrebnih živčnih klikov in snemanja rokavic za neko osnovno funkcijo v obliki sprejetja klica, kaj šele pisanja SMS sporočil ali e-pošte.

Hja, ko smo že pri pisanju in uporabi tipkovnice.. Roko na srce se jo je potrebno navaditi, tipke so napram konkurenci ožje in vajen iPhonove in Androidove (Swiftkey 3) tipkovnice sem se precej motil in lovil od začetka. Po nekaj dnevih je bilo malce boljše, a ko sem se vrnil nazaj na Androida mi je precej odleglo. Če ne drugega tudi detajli tipkovnice, kot so recimo uporaba številk z daljšim pritiskom na eno izmed črk v zgornji vrsti. Žal se zaradi zaprtega operacijskega sistema pri Lumii ne da izbirati med različnimi tipkovnicami in prenašanju drugačnih preko spletne trgovine.

Začetni zaslon

Pri operacijskem sistemu WP8 so nekaj sprememb naredili tudi na začetnem zaslonu. Sedaj si je do neke mere možno aktivirati in nastavljati neke vrste vtičnike (widžete). O zgrešenih klicih, sporočil, emailih nas že tako ali tako opozarja, a klub temu imamo na voljo pet možnih aplikacij z možnostjo pošiljanja opozoril na začetni zaslon. Lahko si iz spletne trgovine snamemo tudi kakšno drugo (ponavadi plačljivo) aplikacijo, katera spremeni izgled in doda še kakšne druge podatke (vreme, koledar) na zaslon.

Sama postavitev menija nam je sedaj že vsem dobro znana. Novost napram WP7.5 je spreminjanje velikosti ploščic v treh oblikah. Naj opozorim, da najmanjša velikost ne podpira več nikakršnih dogajanj in ni več "živa", je preprosto minimalistična ikonica. Živi sta le srednje velika in največja, ki pa zavzameta precej prostora na odličnem 4,5 palčnem zaslonu. Uporabniki z mnooooogoooooo aplikacijami - dobrodošli v vrtenje svilnatega menija gor in dol. Kdor pa potrebuje le email, SMS, facebook in nekaj igric pa bo verjetno popolnoma zadovoljen.

Operacijski sistem

O samem operacijskem sistemu je bilo že pri prejšnjih testih povedano veliko in ne bom odkrival tople vode:

(Avtor: Žiga Puconja)
Nokia Lumia 920 prihaja z Windows Phone 8 in nam ponujo možnost večopravilnosti. Za prehod med applikacijami je potreben daljši “touch” na tipko Back (in ne Windows ikono kot bi pričakovali oziroma smo vajeni). "Multitasking" izgled precej spominja na Symbian ali WebOS.

Pri odprtju nastavitev, imamo opcijo dveh pod-menijev: Sistem ali Applikacije. Zaradi povezljivosti tega pametnega telefona, so temu prilagojeni tudi kontakti. Imenik (ang. Phone book) so preimenovali v People HUB. Tukaj se nahajajo vaši prijatelji, ki so razvrščeni med:

- tiste, s katerimi opravljate telefonske klice
- tiste, ki so vaši Facebook prijatelji
- tiste, s katerimi si dopisujete samo preko e-maila.

Zagotovo najbolj zaželena funkcija tega "hub"-a so "Skupine" (ang. Groups). Preko "Skupin" dostopate do prijateljskih Twitt-ov, Facebook statusov, celo do albumov s slikami vaših najbližjih. “The Me Card” je kotiček, namenjen samo vam oziroma vašemu profilu preko katerega, lahko opravite update vašega facebook profila, pogledate ali vas je kdo omenil v Twitter objavi, objavite sliko na Facebook profil, ipd ...

Telefoniranje in sporočanje

Imenik razvršča osebe na tri načine; telefonski del, facebook in e-poštni korespondenti. Možen je seveda dostop tudi do twitterja. Zadeva izgleda od začetka mogoče nepregledno in nametano, a se človek hitro navadi. Vpise se posortira po skupinah, posledično je organizacija klicanja mnogo lažje in prijetno opravilo.
Več vmesnikov je združenih pri sporočanju; Facebook chat, SMS / MMS sporočila in Live Messenger. Lumia 920 za boljšo preglednost sporočil, le-ta razdeli prednostno. Na vrhu so vedno tisti z najpogostejšo korespondenco.
Kamera in večpredstavnost

Eden izmed največjih plusov Lumie 920 je ravno kamera. Leče so seveda priskrbeli pri Carl Zeissu, uporabili pa so dvojno LED bliskavico. 920-ka pa je sploh prvi mobilnik z optično stabilizacijo slike. Do sedaj so se uporabljali razni programski triki, ki pa so kvaliteto slik skazili in jih je bilo vedno bolje izklopiti za doseganje prave ostrine slike.

Prav tako tipalo kamere zajema slike malo drugače. V načinu 4:3 so slike v ločljivosti 3264 x 2448 pik in v načinu 16:9 v ločljivosti 3552 x 2000 pik, - minimalna 11 % razlika. Ostale kamere ponavadi le obrežejo sliko v 4:3 načinu in jo spremenijo v široki 16:9 način. S tem se izgubi četrtino ločljivosti.

Vmesnik kamere je v skladu z samim operacijskim sistemom - preprost. Na desni so kontrolne tipke, za izbiranjem med video posnetki in slikami, prednjo/zadnjo kamero, nastavitve bliskavice in tipka za izbiro leče (z obiskom spletne trgovine si prenesemo še lepo številko razno raznih dodatkov). Na levi strani pa je puščica, ki nas popelje do zajetih slik.

Kot se za vrhunsko mobilno kamero spodobi je tukaj tudi malo morje nastavitev slikanja. Ena izmed teh je še posebej makro način.

Prav tako je zanimivo igranje z aplikacijo (Smart Shoot). Zajame pet posnetkov, izberemo kateri nam najbolj odgovarja in zavržemo ostale. Nato lahko to sliko še dodatno urejamo z odstranjevanjem nezaželenih objektov in v primeru slikanja ljudi, izbiro najboljšega izraza na obrazu.

Cinemagraph je tudi zanimiva opcija. Zajame sliko in nas nato vpraša, katere dele si želimo imeti animirane, včasih sta do dva, včasih trije deli. Tako bo del slike vedno animiran, vendar ta posnetek si je možno ogledovati le v Cinemagraph aplikaciji.

Največja odlika kamere so prizorišča z malo svetlobe. Tukaj je Lumia daleč spredaj, v primerih dobre svetlobe pa zna biti kdaj pa kdaj malce negotova. Včasih je slika kljub enakim nastavitvam fantastična, včasih nič posebnega,. Prav tako ni izjemno hitra kamera. A kot sem že zapisal, v slabih svetlobnih pogojih ji preprosto ni para.

Nameščena programska oprema

Osnovne aplikacije za organizacijo vsebuje Lumia že od začetka, kot že omenjeno si je možno iz trgovine prenesti še dodatne in precej zmogljivejše koledarje, budilke, brskalnike.

Brskalnik? Zakaj bi ga pa menjal? V osnovi je Explorer hiter, nezatikajoč in preprost brskalnik. A sam sem si zaželel še kaj več in med drugim pogrešal tudi tipko "naprej". Namreč brskanje in klikanje po "nedavnih" straneh za korak naprej, mi ne diši preveč. Če sem pa zaradi tega staromoden pa tudi prav. Osebno mi je bolje služil iz trgovine prenešeni, brezplačni UC browser.

Nameščen je tudi XBOX Live. Povezave s konzolo ji ne moremo očitati, saj podpira vaše dosežke, rezultate, avatar itd.

Tudi Office je že prednaložen in ga ne bo potrebno kupovati (že kar čakam spet kakšno neumno tožbo konkurence, kot pri XPjih nekoč).

Fina zadeva je tudi Nokia Drive, a o tem malce kasneje.

Mestna leča je še ena izmed super stvari. V kraju kjer se trenutno nahajate preko satelitov določi vaš položaj in postreže z raznimi uporabnimi informacijami, kot so recimo restavracije, znamenitosti, hoteli, bari...). Doda vam še navodila za pot in vas tudi vodi tja.

Povezovanje, navigacija in pomnilnik

Lumia podpira štiripasovni GSM/GPRS/EDGE/3G in HSPA hitrosti 42 Mbps downlinka in 5,76 Mbps uplinka. Povezuje se tudi preko WI-FI-ja s podporo a/b/g/n z DLNA in možnostjo WiFi dostopne točke. Prav tako ji ni tuj stereo Bluetooth, različice 3.1 z A2DP+EDR in vse bolj popularno tehnologijo NFC.
Notranjega pomnilnika je 32 GB in logično brez razširitvenega mesta MicroSD. Ima pa 1 GB pomnilnika.
Nokia Drive oziroma Vožnja Nokia je odlična, brezplačna navigacijska aplikacija na mobilnikih Nokia. Žal drugi proizvajalci z WP8 operacijskim sistemom tega nimajo, je privilegij Nokijinih uporabnikov.
Uporaba je sila enostavna, vse kar moramo narediti pa je, da si naložmo karto za poljubno državo, ter izberemo jezik in spol glasu, ki nas bo vodil in že smo na poti in to brez internetne povezave! Uporabniški vmesnik Drive-a je zelo pregleden in lahek za uporabo, idealen za uporabo v avtu. Preklapljamo lahko med 2D in 3D načinom ter barvnim shemam (dan, noč, avtomatsko). Drive nas opozarja na hitrost in servira prometne informacije.

Prodajni paket

V modri škatlici se je skrivala Lumia 920, USB kabel za povezavo s PC, omrežni polnilec (za polnjenje je potreben USB kabel), slušalke, ušesni nastavki za slušalke in knjižica z navodili. Ni pa bilo brezžičnega polnilca - doplačilo!

Prodajalec/Uvoznik:
Teleray d.o.o.
Cena na dan testa:
619,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Nokia
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki