marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 5 ur
V pripravljenosti:
do 320 ur
Tip baterije:
Li-Ion (600mAh)
Dimenzije:
105,6 x 46,8 x 17,5 mm
Teža:
76 gramov

Tip zaslona:
128 x 128 pik, 65 barv

Notranji pomnilnik:
1,5 MB
Stopnja sevanja SAR:
0,49 W/kg

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Generalno gledano je AX72 odličen mobilnik za razred, v katerega spada. Dober zaslon normalne ločljivosti, dobra tipkovnica ter precej prostora za imenik, sporočila ter koledar. Tudi meni je tipičen siemensov – kdor je imel že prej kak Simenensov model, z njim ne bo imel težav.

Proti

Navigacijska tipka je sicer malce pretrda in mogoče premalo natančna, vendar menim, da je to predvsem stvar navade. In pa kljub vsemu bi lahko povečali količino pomnilnika (le 1,5 MB).

Priloge
Fotografije mobilnika
mobilniki
arhiv test
Siemens

Preprost uporabnež

Siemens AX72


Siemens AX72

02.05.2006
Objavil: Mojca Giacomelli

V ponudbi mobilnikov za predplačniške uporabnike je model AX72 eden izmed najelegantnejših modelov. Ki sicer ne izstopa po funkcionalnosti, vendar je za vsakodnevno uporabo povprečnega uporabnika (telefoniranje, sporočila, mogoče še koledar) več kot zmogljiv.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
ne podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj)  
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
ne podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Očitno, da operaterji predplačniške uporabnike smatrajo za take, ki večinoma ne potrebujejo drugega kot telefoniranje in pisanje SMS-sporočil. Vendar sem prepričana, da se marsikdo le ne želi zavezati k obvezni mesečni naročnini. Ponujajo pa jim večinoma telefone nižjega cenovnega razreda z omejenimi funkcijami. Kamor delno spada tudi tokrat testirani mobilnik.

Po izgledu ...

... je seveda klasičen Siemens, in zato ne more skriti porekla. Na prvi pogled mogoče nekaj tanjši mobilnik (vendar videz vara) je v črni barvi z nekaj "kromiranimi" dodatki. Ob straneh bomo na vsakem boku našli po eno svetlečo diodo, s katero smo lahko opozorjeni na dogodke, spodaj pa še vtičnico za polnilec (ali žično slušalko). Drugih gumbov ali dodatkov ni, saj mobilnik nima vgrajene kamere niti nobene možnosti brezžičnega povezovanja (npr. infrardeči vmesnik).

Zaslon in postavitev menijev sta tipična za to blagovno znamke in ta cenovni razred – 128 x 128 pik s 65 tisoč barvami, postavitev ikon pa v mreži 3 x 3. Po menijih krmarimo s 4-smerno (gor/dol, levo/desno) navigacijsko tipko, pri kateri pa sem močno pogrešala še peto smer – potrjevanje izbire. Tako svojo izbiro potrejujemo z desno podzaslonsko tipko, kar je moteče za vse, ki smo že zdavnaj navajeni 5-smernih navigacijskih tipk. Nad navigacijsko tipko nisem bila ravno navdušena – nekako se mi je zdela pretrda in premalo natančna. Zaslon je drugače precej dobro viden tudi na soncu, tako da z branjem ni težav.

Izgleda menija ne moremo spreminjati, lahko pa si nastavimo bližnjice na tipke 2 – 9 (na izbiro imamo številke iz imenika ali katerokoli drugo funkcijo) ter levo podzaslonsko tipko. Dobrodošla možnost, ki jo večina proizvajalcev v zadnjem času kar izpušča, je izbira med večjimi ali manjšimi črkami. Primerno predvsem za starejše!

Omejene funkcionalnosti

No, kakor za koga! Tudi sama večino svojega časa uporabljam mobilnik zgolj za telefoniranje in SMS-anje. Že MMS pošljem zelo poredko, za e-pošto pa se najdejo druge napravice. Mobilnik mi igra tudi vlogo jutranje budilke ter kot opomnik na razne zadeve (klice, sestanke, predavanja, ipd.). Urejen in zmogljiv imenik je še zadnja stvar, ki jo pod nujno zahtevam od svojega mobilnika. Vsemu temu model AX72 popolnoma zadosti!

Imenik kot "temelj" vseh aktivnosti (telefoniranje, SMS-anje) je klasičen Siemensov. Vnos mnogih podrobnosti, vključno s sliko in vpisom rojstnega dne, ki se avtomatično zapiše v koledar. Posameznemu zapisu sicer ne moremo dodeliti svoje melodije (tipično za siemense), lahko pa jo dodelimo skupini, v katero razvrstimo zapise. Prostora je dovolj – v imenik lahko namreč zapišemo do 500 kontaktov.

Sporočanje – SMS in MMS je dovolj za večino uporabnikov. Za pisanje sporočil je sicer vgrajen T9, vendar ne podpira slovenskega jezika. Sporočila se hranijo v pomnilniku telefona, prostora pa je za do 100 sporočil.

Seznami klicev so zgledno urejeni in razvrščeni glede na tip klica – sprejeti, neodgovorjeni in klicani, pri čemer pri posameznem vpisu vidimo, koliko npr. neodgovorjenih klicev je bilo s posamezne številke. Na voljo je tudi števec količine prenesenih podatkov, ki pa ga bomo našli v meniju Nastavitve – Povezljivost (zopet tipično za siemense).

Mobilnik si lahko prilagodimo po svojih željah. Na voljo imamo klasične profile (kjer lahko tudi izberemo skupino, za katero smo dosegljivi), nekaj barvnih shem, nastavljivost zaslona (ozadje, vrsta ohranjevalnika zaslona, logotip operaterja, ipd). Prostora za razne slikice in melodije zvonjenja je sicer malo (do 1,5 MB), vendar je za osnovne nastavitve to dovolj. Za zvonjenje podpira namreč 32-kanalno polifonijo, mp3 pa so nepodprti.

Med pripomočki bomo našli tipične stvari – zmogljiv koledar z opomniki, beležke, budilko, štoparico in odštevalnik časa, pretvornik valut in igre. V koledar si bomo lahko zapisali do 500 različnih dogodkov, pri vpisu novega dogodka pa lahko izbiramo tudi med različnimi načini ponavljanja.

Povezljivost ... no, v tem delu pa malčku malce poide sapa. Na voljo je namreč le vgrajeni WAP brskalnik, ki izkorišča prenos podatkov GPRS, drugih možnosti pa nimamo. Tudi Siemensovega programa Mobile Phone Manager v navezi s kablom ne bomo mogli uporabiti, saj mobilnik te naveze ne podpira (preizkušeno!). Mogoče bi se našel kak drug programček, ki se jih na spletu najde kar precej. Dodatne slikice in melodije si bomo tako na mobilnik lahko pretočili le preko MMS-sporočil ali WAP-a.

Ciljni uporabniki ...

... tega mobilnika so vsi, ki od svojega vsakodnevnega spremljevalca potrebujejo zmogljiv imenik, prostor za sporočila, urejen in zgleden koledar z opomniki, pa mogoče potrebujejo še večje črke. Pravzaprav mobilniku ničesar ne manjka – za povprečno vsakodnevno uporabo seveda. Vsekakor pa se ne bo dopadel vsem, ki bi potrebovali občasno še vgrajeno kamero ter mogoče povezavo z osebnim računalnikom.

Posodil na test:
Mobitel d.d.
Prodajalec/Uvoznik:
Siemens d.o.o.
albumfotografije
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Siemens
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki