marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
4 ure
V pripravljenosti:
140 ur
Tip baterije:
Li-Ion (750 mAh)
Dimenzije:
99 x 48 x 22 mm
Teža:
87 g

Tip zaslona:
TFT, 65.536 barv, 120x160 pik


zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

Prepričal nas je dober zaslon ter vgrajeni odjemalec elektronske pošte, velik plus pa je tudi zelo hiter GPRS.

Proti

Pogrešamo odsotnost brezžičnega povezovanja vsaj preko IR (ali bluetooth) povezave ter profile.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Siemens

Drugačen

Siemens ST60


Siemens ST60

15.02.2004
Objavil: Dare Gliha

Slab mesec dni po tistem, ko je Siemens predstavil model ST60, smo ga že imeli priliko preizkusiti. Telefon je eden prvih izdelanih, zato so se na testu pojavljale majhne težavice. In to zaradi programske opreme telefona, ki je bila v našem telefonu še beta različica. Verjamemo, da bo Siemens kmalu odpravil vse hroščke in pripravil končno, stabilno različico programske opreme. Žal pa tega modela telefona, enako kot njegovega predhodnika ST55, po vsej verjenotnosti v Sloveniji ne bo uradno v prodaji.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 0,3 Mpix VGA
Povečava: 4x
nočni način
efekti
Snemanje video: omejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
ne podpira EDGE
ne podpira UMTS
ne podpira HSDPA
ne podpira Wi-Fi
ne podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
ne podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
ne podpira radio FM

Splošen izgled (prvi vtis o telefonu, zaslon, osvetlitev, tipkovnica...)

Že na zunaj se ST60 razlikuje od ostalih Siemensov serije A, C in S, saj krasi pa ga velik TFT zaslon (65.536 barv) velikosti 120 x 160 pik, ki je dobro osvetljen in tudi dovolj kontrasten, da slike na njem dobro izgledajo. Zaradi velikega zaslona pa so tipke majhne, pa tudi nameščene so druga ob drugi, tako da bodo tisti z večjimi rokami morali tipkati s konicami prstov. Prav tako pa tipkovnica ni narejena v enem nivoju, ampak so tipke zamaknjene pod določenim kotom, kar naredi tipkanje malenkost lažje. Imamo tudi petsmerno navigacijsko tipko, s katero se sprehajamo po izbirniku ter potrjujemo izbiro.

Na zadnji strani telefona najdemo še digitalno kamero, ki pa nima zaščite objektiva, ima pa majhno zrcalce za lažje slikanje samoportretov.

V kompletu dobimo poleg telefona še 220V polnilec, 750 mAh Li-Ion baterijo ter navodila.

Imenik (št. zapisov, posebnosti, govorno klicanje...)

V telefonu imamo na voljo 250 mest za kontakte, vsakemu pa lahko priredimo tri telefonske številke, fax številko, podjetje, elektronski naslov, naslov, domačo stran, skupino (na voljo je pet skupin in sicer colleagues, family, friends, biz partner in VIP, vsem skupinam pa lahko določimo lastno melodijo in sliko), poleg tega pa kontaktom lahko tudi nastavimo lastno sliko in lastno zvonjenje.

Telefon nas preseneti z govornim klicanjem, ki ga lahko nastavimo tako za kontakte, kot za razna opravila v telefonu (naprimer za budilko ali pisanje SMS sporočila). Samo prepoznavanje govora je zelo natančno, zato je potrebno za vpis govora le-tega vsaj dvakrat ponoviti (do največ trikrat), če pa se govorna zapisa med seboj preveč razlikujeta, telefon javi napako pri shranjevanju.

V času testiranja telefona smo lahko imenik urejali le na telefonu, saj še ni obstajala programska oprema za ta mobilni telefon.

Sporočila

Kot je že v navadi, lahko pošiljamo kratka sporočila (do 760 znakov), obogatena sporočila (EMS različice 5.0) in večpredstavna sporočila (za njih je na voljo 1434 KB pomnilnika). Večpredstavnim sporočilom lahko dodajamo običajne priloge, to so slika, zvok ter navaden tekst, lahko pa pošljemo tudi več fotografij ali slik v enem sporočilu.

Pri kratkih sporočilih nam je v pomoč predvidevanje vpisa T9, ki pa, žal, tako kot izbirnik, ni v slovenskem jeziku, zato je toliko bolj razveseljivo, da ga lahko izklopimo.

Poleg tega je vgrajen tudi odjemalec elektronske pošte, ki svoje delo opravlja odlično. Lahko nastavimo več računov (do 10 različnih), skupnega pomnilnika za e-pošto pa je 582 KB. Za prejemanje pošte lahko nastavimo sprejem celotnega sporočila ali pa samo glavo (če sprejmemo samo glavo sporočila, lahko naknadno z pritiskom na sporočilo pretočimo celotno sporočilo).

Seznami klicev, števci...

Telefon si zabeleži 10 klicanih ter po 20 prejetih in zgrešenih klicev, vse pa opremi z datumom in uro (kar je predvsem pri odhodnih klicih pri Siemensu skorajda edinstven pojav). Telefon beleži tudi stroške pogovora, ki jih moramo nastaviti (vendar to še zdaleč ne pokaže prave vrednosti, saj se cena pogovorov spreminja glede na čas klica in paket, ki ga imamo izbranega pri svojem operaterju).

Prav tako pa imamo, kot pri vseh novejših Siemensih, tudi števec podatkov GPRS, ki nam beleži količino prenesenih podatkov preko vgrajenega brkljalnika ter koliko preko dodatnih storitev (npr. nalaganje Java aplikacij), prav tako pa nam beleži skupno količino prenesenih podatkov.

Nastavitve (profili, melodije, slike...)

Zanimivo je, da ST60 nima profilov, ki smo jih bili pri ostalih Siemensih že vajeni, imamo pa možnost hitrega utišanja telefona s pritiskom na tipko zvezdica (*). Prav tako pa lahko nastavimo samodejni zaklep tipkovnice, kar je še posebej primerno za nošenje telefona v žepu.

Siemens ST60 podpira tako midi kot vaw melodije. Midi melodije so 40 kanalne in se na vgrajenem zvočniku slišijo odlično, vaw melodije pa nam dajejo dodatne možnosti predvajanja melodij (na testu sicer nismo uspeli pretočiti vaw melodije, daljše od 25 KB). Vse melodije pa lahko uporabimo kot zvonjenje ali pa jih določimo kontaktom v imeniku.

Slike zahvaljujoč dobremu zaslonu izgledajo odlično, kot ozadje pa si lahko nastavimo ali fotografijo, posneto z vgrajeno digitalno kamero, ali pa si sliko pretočimo preko WAP-a.

Telefon podpira tudi Javo, na voljo pa imamo 6,6 MB pomnilnika, ki je na voljo še zvokom, zvonjenjem, slikam in videoposnetkom ter ozadjem.

Fotografiranje

Vgrajena digitalna kamera lahko zajema sliko v treh ločljivostih in sicer 640 x 480, 320 x 480 in 160 x 120 pik (možna je do štiri kratna optična povečava pri najmanjši ločljivosti, pri največji pa povečave ni), na voljo pa so tudi tri vrste stiskanja slike in sicer low, medium in high. Kot je sedaj že v navadi, imamo tudi možnost nočnih posnetkov, in raznorazne slikovne efekte, to so sephina, black & white in bluish.

Ima pa ST60 možnost tudi zajemanja video zapisa do dolžine 6 s, vendar brez zvoka, tudi tu pa imamo možnost nastaviti kvaliteto zapisa in sicer so prednastavljene tri vrednosti: low, medium in high.

V albumu si lahko ogledate posnete slike in video posnetke, vendar pa je kvaliteta slik dokaj slaba, kar gre verjetno na račun beta različice programske opreme.

Pripomočki (koledar, igre, alarmi)

Na voljo imamo običajne pripomočke, kot so budilka, odštevalnik časa, svetovno uro, kalkulator in koledar z nastavitvijo opomnikov in sestankov ter pogledom čez cel mesec ali pa samo čez trenutni teden. Pri času še ne smemo pozabiti na možnost nastavitve samodejnega izklopa telefona (žal pa ni možnosti vklopa).

Za krajšanje časa skrbijo tri vgrajene igre (Funny toggle, Wacko in Tetris), če pa nam te niso dovolj, si lahko dodatne igre prenesemo na telefon preko Java protokola (MIDP 2.0 in CLDC 1.0).

Prenos podatkov (WAP, GPRS, BT...)

Žal moramo omeniti odsotnost kakršnih koli pripomočkov za brezžično komuniciranje, saj telefon nima možnosti niti infrardeče (IR) niti bluetooth povezave, tako da bo potrebno za prenos slik iz telefona kasneje dokupiti podatkovni kabel. Nam pa je na voljo, kot smo pri Siemensu že navajeni, zelo hiter GPRS, ki je razreda 10 (4+1/3+2), in s tem hitrosti pretoka podatkov od 32 – 48 kb/s. Da pa nebi porabili preveč, nam je na razpolago tudi števec GPRS podatkov.

Prodajalec/Uvoznik:
Siemens d.o.o.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
Ni povezane dodatne opreme.
povezane vsebine
oprema: Siemens
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki