marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
480 min
V pripravljenosti:
400 ur
Tip baterije:
Li-Ion (2200 mAh)
Dimenzije:
135×70×9,9 mm
Teža:
160 g

Tip zaslona:
barvni super AMOLED, kapacitiven, občutljiv na dotik, 720 x 1280 pik, 16M barv, velikost 4,8 palca

Procesor:
štirijedrni, 1,2 GHz
Notranji pomnilnik:
16 GB, 1 GB RAM
Operacijski sistem:
Android OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Poizkus Tušmobila za vstop na trg z lastno blagovno znamko zaenkrat izgleda kot dobra odločitev. Sirius W980 ponuja precej, predvsem ob vezavi pa tudi za precej nizko ceno (tudi za 1€). Glavna prednost mobilnika je vsekakor Samsungov super AMOLED zaslon, ki se dobro izkaže v vseh svetlobnih pogojih. Ne priporočam pa nakupa po polni ceni, saj za tak denar dobite že mobilnik bolj renomiranega proizvajalca.

Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Tušmobil

Ugoden, a dovolj zmogljiv

Tušmobil Sirius W980


Tušmobil Sirius W980

26.11.2013
Objavil: Dare Gliha

Tušmobil Sirius W980 je poizkus mobilnega operaterja Tušmobil, da na slovenski trg vpelje lastno blagovno znamko dostopnih mobilnih telefonov. Vendar pa gre pri modelu W980 za nekaj več, saj pri Tušmobilu zagotavljajo, da bodo za nizko ceno ponudili »zaresen« pametni mobilnik, ki ima vse tisto, kar imajo veliki.



ne podpira datum microSD
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 13 Mpix
Povečava: 4x
nočni način
panorama
samosprožilec
efekti
okvirji
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
makro način slikanja
dve kameri
vgrajena bliskavica
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
ne podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Resnost nakazuje že ime. Sirius se namreč sliši podobno kot angleška beseda seriously, kar v prevodu pomeni resno.

Prvi pogled

Pa pojdimo lepo po vrsti in preverimo, ali telefon res ponuja tisto, kar obljubljajo. Tušmobil Sirius W980 je pravzaprav izdelek pri nas precej neznanega kitajskega proizvajalca Konka Mobile, vendar pa je ta popolnoma prilagojen mobilnemu operaterju. Tako vas že ob vklopu pozdravi Tušmobilov logotip.

Mobilnik na videz spominja na dražje androidne modele drugih proizvajalcev, tudi po velikosti ne zaostaja. Njegova velikost 135×70×9,9 mm ga uvršča v »zlato sredino« med velikostmi pametnih mobilnikov. Ena glavnih prednosti je vsekakor Samsungom AMOLED zaslon, ki pa pri tem modelu na velikosti 4,8 palca ponuja »le« polovično HD ločljivost 720x1280 pik. Slika na njem je odlično vidna v vseh pogojih, ravno tako so podatki na zaslonu ostri ter živih barv, odzivnost ekrana pa je odlična. Izbiro zaslona lahko le pohvalimo in je ena večjih prednosti tega modela.

W980 je v celoti izdelan iz gladke in svetleče plastike, kar občasno predstavlja težavo pri rokovanju, saj je telefon precej »spolzek«. Na telefonu so le tri tipke, od tega je ena za vklop in izklop, druga za spreminjanje glasnosti in tretja tipka, ki služi kot home gumb. Dodatno sta še dve tipki, ki sta občutljivi na dotik in služita za dodatne nastavitve ter za vrnitev na prejšnjo stran. Malenkost bom pograjal tipko za vklop, saj je izredno odzivna in velikokrat se zgodi, da se telefon prižge ob le rahlem dotiku. Vseeno pa večina uporabnikov telefona ne ugaša in jim to ne bo moteče.

Omeniti velja, da telefon omogoča uporabo dveh kartic SIM, kar je pri napravah uveljavljenih proizvajalcev tega ranga še vedno dokaj redkost.

Prilagojeni vmesnik

Na mobilniku teče operacijski sistem Android različice 4.2.1, le-ta pa je seveda prilagojen Tušmobilu. To pravzaprav ni nič drugače kot mobilniki ostalih naših operaterjev, le da gre tu za lastno blagovno znamko. Mogoče pri tem vidim le problem z bodočimi nadgradnjami, vendar so pri Tušmobilu povedali, da bo mobilnik prejel tudi nadgradnjo na različico 4.3.. Same nastavitve in nameščeno programje je tipično za Android, mogoče lahko tu pograjam le to, da nikjer v nastavitvah ni moč izklopiti precej močne lučke za obvestila, kar me je še posebej motilo ponoči.

>> Vse o operacijskem sistemu Android >> KLIK

Kamera obljublja precej, a…

Druga prednost, na katero stavijo Tušmobilovci pri tem mobilniku je vgrajena kamera. Le-ta ponuja ločljivost kar 13 MP, ob tem pa je vgrajena tudi LED bliskavica. Žal se je ponovno izkazal rek, da veliko megapikslov še ne pomeni dobre fotografije. Sicer ob dobrih svetlobnih pogojih, predvsem v uporabi podnevi in zunaj slike niso slabe, so čisto zadovoljive. Slabše pa se kamera obnese v temnih prostorih. Je pa precej pohvalno, da so slike zajete izjemno hitro in ni prisotnega t.i. zamika ob pritisku na sprožilec. Vsaj meni osebno pri mobilniku manjka namenski gumb za zajem slike, ki bi precej olajšal tudi uporabo samodejnega ostrenja, ki ga kamera ponuja.

Kamera ponuja tudi malo morje nastavitev, kar je pravzaprav tipično za izdelke kitajskih proizvajalcev. Tako lahko nastavimo praktično vse, kar nam poželi srce. Vgrajena je tudi sprednja kamera ločljivosti 1,3MP, katera omogoča lažji zajem lastnega portreta, možno pa je seveda snemati tudi video v polni HD ločljivosti.

V drobovju se skriva

Za hitro delovanje mobilnika skrbi štirijerdni procesor moči 1,2 GHz, pohvalno je tudi, da so dodali 1 GB RAM-a. Delovanje je dokaj gladko, je pa še vedno prisotno nekaj zatikanja. Gledano celotno se štirijedrnik lahko primerja z dvojedrniki bolj priznanih proizvajalcev, vseeno pa malo zaostaja za štirijedrniki bolj renomiranih proizvajalcev, vsaj glede na moje mnenje.

Vgrajenega je 16 GB pomnilnika, venda se le-ta deli med sistemskega in tistega, ki je na voljo uporabniku. Če vam to ne zadostuje, si lahko omislite dodatno kartico, mobilnik tako kot večina novejših podpira kartice tipa micro SD. Delovanje do 32 GB velike kartice zagotavlja proizvajalec, žal pa med testom nisem imel na voljo 64 GB različice, da bi lahko preveril, ali jo telefon »prebavi«.

Za napajanje skrbi baterija moči 2.200 mAh, ki je dovolj zmogljiva, da telefon deluje čez dan. Tako je tudi na testu mobilnik brez težav zmogel dnevno delo. Nekatere zna to motiti, vendar je tako praktično pri vseh današnjih pametnih telefonih, saj velik zaslon in način uporabe pač terja svoj davek.

Končno mnenje

Tušmobil je redno ceno za W980 nastavil na 350€, kar ni malo, če računamo, da lahko za podoben denar dobimo že mobilnik bolj priznanih proizvajalcev. Vendar pa pri Tušmobilu stavijo predvsem na nižjo ceno mobilnika v paketih, kar pa ga naredi izredno privlačnega. Odsotnost nekaterih »bombončkov« kot so NFC ali LTE nekaterim uporabnikom pravzaprav ne pomeni veliko. Kot sem že omenil je glavna prednost mobilnika vsaj zame Samsungom AMOLED zaslon, dodatna prednost pa je možnost uporabe dveh kartic SIM. Kako bo z bodočimi nadgradnjami je zaenkrat težko reči, saj bodo uporabniki pri tem odvisni le od Tušmobila. Čeprav gre za kitajski mobilnik pa lahko tu rečem, da Tušmobil za malo denarja (seveda ob vezavi) ponuja precej soliden izdelek.

Prodajalec/Uvoznik:
Tušmobil d.o.o.
Cena na dan testa:
350,00
Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Tušmobil
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki