05.12.2022
Objavil: Dare Gliha
Po letu 2018 naj bi Huawei postal največja blagovna znamka mobilnih telefonov na svetu. Takrat so se pričele pojavljati prve govorice, da bodo ZDA prepovedale delovanje podjetja. Leta 2019 so ZDA uradno uvrstile Huawei na črno listo podjetij in to je bil začetek njegovih težav na trgu mobilne telefonije.
Tako se je Huawei od leta 2019 držal na svojem. Prenehati je moral s proizvodnjo čipov Kirin, prodal pa je tudi svojo podznamko Honor. Tudi po prepovedi je podjetje še vedno postalo največja blagovna znamka mobilnih telefonov na svetu, vendar je bilo njegovo bivanje na vrhu kratkotrajno. Kljub vsem težavam je Huawei pokazal moč in ponavljal, da ne bo zapustil trga mobilnih telefonov.
Gizchina poroča, da je Huawei končal z Evropo
Prepoved v ZDA ima posledice tudi v Evropi. Podjetje ima prepoved uporabe 5G čipov, saj imajo ZDA pomemben vpliv na nekatere patente za 5G. Sicer so čipi 4G podobno zmogljivi kot 5G, za prodajo se potrebuje le dobro trženje. Večja težava za uporabnike je odsotnost Googlovih storitev.
Uporabniki ne morejo uporabljati Googlovih aplikacij. Čeprav obstaja nekaj obvodov za namestitev trgovine Play Store (in ostalih aplikacij) v naprave Huawei, uporabniki niso tako navdušeni. Tako raje zamenjajo blagovno znamko, kot da bi uporabili obvoznico.
Trenutno je Huaweijeva prisotnost v Evropi vse manjša in v trenutnih razmerah ni upanja, da bi si lahko opomogli. Kitajski koncern mora zaradi obsežnih embargov delovati bolj učinkovito in preprosto nima več sredstev za stalen boj.
Čeprav sankcije vplivajo predvsem na ameriški trg, posledično vplivajo tudi na Huaweijevo delovanje v Evropi, kar so izpostavili tudi v članku v reviji Politico. Sankcije so podjetje postavile v položaj, v katerem vodstvo očitno odpisuje Evropo kot strateški čezmorski trg. Preostale dejavnosti so osredotočene na nekaj držav, ki so še vedno pripravljene sodelovati, čeprav Huawei na splošno velja za varnostno tveganje.
Trenutno so Huaweijeve težave veliko večje od pritiska Washingtona. Čeprav je ameriška prepoved ena od njihovih največjih težav, tudi drugi prijemi kažejo, da ne želijo več vlagati energije v Evropo. Pred časom so bili za promocijo skupine v Evropi najeti zahodni menedžerji. Po novih poročilih njihovo mnenje ne igra več vloge, postopoma jih tudi odpuščajo. In ne nazadnje, pomemben lobistični urad v Bruslju je zdaj le še podružnica sedeža v Düsseldorfu.
Ali bodo omenjene težave dejansko pripeljale do umika Huaweija z evropskega trga bo pokazal čas. Seveda pa bo za potrditev tega koraka potrebno počakati na uradne informacije podjetja.
Izdelava spletnih strani - Sistem za izgradnjo in optimizacijo spletnih strani za spletne iskalnike | Oblikovanje - Spletno in grafično oblikovanje Spam prevention |
.SI domene in gostovanje - Brezplačne domene ob nakupu gostovanja |