marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 330 minut GSM, do 270 minut WCDMA
V pripravljenosti:
do 285 ur GSM, do 396 ur WCDMA
Tip baterije:
Li-Ion (900 mAh)
Dimenzije:
102 mm X 51 mm X 11,35 mm
Teža:
110 g

Tip zaslona:
TFT, 65k barv, občutljiv na dotik, 480 x 640 pik, 2.8"

Notranji pomnilnik:
4 GB
Stopnja sevanja SAR:
1.33 W/kg
Operacijski sistem:
WinMobile

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za in proti

Kaj naj povem, prijatelji, redni uporabniki WM sistemov so navdušeni nad njem, mene moti preveč stvari, ne vem ali sem preveč »picajzlast« ali tiči težava kje drugje. Moti me povprečen zvok, slaba kamera, nadležna uporaba pisala v določenih situacijah, odsotnost 3.5 mm vhoda, visoko lakirana plastika, kjer se poznajo vsi prstni odtisi, poceni tipke, nima reže za pomnilniško kartico.. A kljub vsem tem napakam me nekaj veže k Diamantku. Je izredno privlačne oblike, ima odličen TouchFLO 3D (čeprav na Touch Pro obljubljajo še boljšega), dobre prednaložene aplikacije, vrhunski zaslon in splošna WM uporabnost. Poleg tega ima še morje dodatnih aplikacij in, če smo malo računalničarja se da Diamonda lepo spremeniti in spersonalizirati..
.. in tako na koncu postane grdi raček – čudovit beli labod.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
HTC

Ni vse Diamant kar se sveti

HTC Touch Diamond


HTC Touch Diamond

24.08.2008
Objavil: Mitja Zupančič

Ekola, dolgo pričakovani HTCjev Diamant se je le znašel na testu. Od njega se je pričakovalo veliko, tudi od uporabnikov, ki do sedaj niso ravno »porajtali« Windows Mobile operacijski sistem, torej naj bi bil Diamond ultimativna igrača večini naprednim uporabnikom. Pa je to res?



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
ne podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 3,15 Mpix
Povečava: -/ni podatka
nočni način
panorama
samosprožilec
nastavljanje beline
nastavljanje osvetlitve
dve kameri
Snemanje video: neomejeno
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
podpira GSM 900/1800/1900 MHz
ne podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
podpira WAP
ne podpira GPS (satelitska navigacija)
ne podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
podpira java
podpira radio FM

Rokovanje, tipkovnica

Ob odprtju nenavadne škatle, oblikovane v neke vrste piramido se je znašla zelo simpatična mala, tanka igračka z nadvse privlačnim dizajnom. Rekel sem si: »aaaaaha to je ta diamantek no, če je res tako spodoben, kot piše na papirju potem je pa res diamant«. Da naziv Diamond niso pobrali kar nekje, pove tudi hrbtna stran mobilnika. Oblikovana je v smeri – diamantov. Načeloma mi tako oblikovanje niti ne odgovarja, predvsem zato, ker se vse prerado plastika zdrsa na vogalih diamantov. Glede tega bo čas povedal kaj več, a kljub temu na hrbtni strani vidimo samo eno pikico – kamero. Nikjer ni prisotnega fleša, tako da se bomo morali zadovoljiti »samo« z 3.2 MP kamero z avtomatskim ostrenjem slike.

Na vrhu mobilnika je še tipka za vklop/izklop in pa za prehajanje (ob kratkem pritisku) v »standby« način. Na levem boku sta prisotni še tipki za glasnost zvočnika in to je počasi vse, kar se tiče tipk, razen glavnih navigacijskih seveda.

Navigacijske tipke mi delujejo nekako ceneno. V tem cenovnem rangu bi vsekakor pričakoval kvalitetnejše tipke. Tako je recimo leva spodnja (za prevzem klica) normalno odzivna, desna spodnja (za končat klic) pa je bistveno manj odzivna in veliko trša. Upam, da je to tako, samo na testnem aparatu. Zgornji tipki (home in back) so v redu. Me je pa presenetila desna zgornja tipka (back – nazaj), odkrito povedano še nisem opazil na napravah z WM operacijskim sistemom tipke za nazaj. Roko na srce je le ta precej uporabna, ker klikanje s prstom po zaslonski tipki »x« zna biti precej mučno, razen če pridno uporabljate priloženo pisalo. Leva zgornja tipka (home – domov) pa nas iz kateregakoli menija vrže nazaj na prvotni meni, kjer je prikazana ura, koledar in bližnjice preko TouchFLO 3D vmesnika.

Deloma je uporaben tudi »scroll wheel«, torej sredinska okrogla tipka, ki se ob nežnem drsu obnaša kot kolešček. A vendar se je na to treba precej privaditi in tudi uporabna je le pri sporočilih v brskljalniku internet explorer ali pri poslušanju glasbe.

Zaslon

Z 2.8 inči je eden izmed večjih zaslonov v tem razredu mobilnikov. Vendar sama velikost niti ne bi toliko navdušila, če ne bi zaslon zmogel ločljivosti 640x480 točk. Kvaliteta slike je res fantastična, a vendar tukaj tiči zajec. Zaslon nekako ni najbolj berljiv na soncu, pravzaprav je zelo težko kaj upravljati, predvsem, ker je potrebno biti zaradi zaslona občutljivega na dotik in operacijskega sistema Windows Mobile precej natančen pri klikanju po menijih. V primeru, da mobilnik uporabljate samo za kakšen SMS ali klic težav ni, ker so tipke dovolj velike za udobno uporabo s prstom. Pravzaprav so dovolj velike za upravljanje z mobilnikom »v grobem«, a pri recimo explorerju, ostalih naprednih nastavitvah pa bo kar treba seči po pisalu.

Uporabniški vmesnik

Kot že nekajkrat omenjeno prebiva v Diamondu operacijski sistem Windows Mobile 6.1 Professional. Tako, kot večina WM sistemov je zadeva seveda izredno razširljiva in obstaja praktično nešteto aplikacij, kjer si je možno do potankosti nastaviti telefon po svojih željah in potrebah.

Veliko ljudi se je preko internetnih forumov pritoževalo nad počasnostjo Diamonda, da kljub Qualcommovemu MSM7201A 528 Mhz procesorju in 192 MB DDR SDRAM pomnilnika zadeva nikakor ni odzivna in hitra. Zaradi vseh teh komentarjev sem se za hec naprej malo igral z mobilnikom in šele nato naložil najnovejši rom (datiran 31. 7. 2008). Rom dejansko pohitri celotne procese operiranja in tudi upravljanje s TouchFLO 3D vmesnikom postane prijetnejše, udobnejše in bolj svilnato, še vedno pa ni to iPhonov uporabniški vmesnik, da se razumemo. Včasih se mogoče edino zatakne pri kakšnih »globjih« nastavitvah, kjer je treba počakati kakšno sekundo ali dve. A vendar nasplošno zadeva ni počasna, je ena srednja »žalost«.

Ker sem lastnik mobilnika s Symbian S60 operacijskim sistemom, me pa nasplošno WM OS 6.1 ni nekako prepričal. Sam zelo cenim praktičnost ter preprostost in na Diamondu za moje potrebe nisem srečal nič od tega. Mogoče je le stvar navade, a kljub temu sem imel dva dlančnika z WM sistemom in me nikoli nista potegnila vase. Pri Diamondu je še vedno potrebno imeti pisalo, brez njega (tako, kot na iPhonu) preprosto ne gre. Nekaterim je to všeč, ker verjetno čutijo več svobode pri upravljanju mobilnika, a meni osebno je to taaaaakkkkoooooooo preživeto. Iskreno povedano imam raje tipke, kjer vem kdaj, kako in kaj pritisnem, kljub kakšnemu kliku več in imam obenem lepo čist zaslon brez svinjarije s prstov, ter brez težav pišem v avtu (kot sovoznik seveda) slepo SMS sporočila.

Pa pustimo moje preference, vsakemu svoje pač.

Ima pa WM OS zelo dober imenik, kjer je možno osebkom dodati praktično kakršnokoli podrobnost si zaželimo. Prav tako se sedaj imenik v stilu iPhona lahko »lista« z drsanjem prsta proti vrhu ali obratno.

SMSanje ni težavno, posebej ker si lahko nastavimo več tipov tipkovnic. Lahko imamo vključeno klasino qwerty, ali kompaktno qwerty (izgleda nekako takole, na vsaki tipki sta po dva znaka: QW, ER, TY) in pa na koncu še klasično telefonsko tipkovnico, v stilu 2 ABC, 3 DEF, ipd. Pisanje SMSov je dokaj prijetno opravilo, treba je biti le zbran in paziti kaj klikneš. Kakšno slepo pisanje žal odpade. Odpade tudi pisanje SMS sporočil v vodoravnem načinu, a vendar obstaja popravek, poglejte si spodaj pripeti link na xda-developers forum.

Veliko so fantje preko luže spremenili in poenostavili. Pravzaprav je iPhone moral priti, tako se vsi proizvajalci, ki v svoje mobilnike tlačijo zaslon občutljiv na dotik trudijo doseči znamenito jabolko, a le redkim to dobro uspeva. Pri HTC so nekje vmes, TouchFLO 3D, osnovno upravljanje je res fantastično, a zatakne se pri kakšnem naprednem navigiranju po uporabniškem vmesniku. A, brez skrbi. Windows Mobile 7 obeta marsikaj več.

Za kakšne zanimive dodatke/predelave in personalizacijo Vam iz srca priporočam, da malo prebrskate xda-developers forume, posebej povezavo: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=428

Kamera, GPS...

Na hrbtni strani Diamantka piše 3.2 MP autofocus. Res je, kamera zmore posneti sliko v ločljivosti 2048x1536 točk, video posnetke v ločljivosti 352x288 točk, kar je za ta cenovni razred in namen mobilnika dokaj skromno. A vendar ima avtomatsko ostrenje slike! A to je še najmanj. Če ne pogrešate zelo dobre kamere na mobilniku se ne pri Diamondu ne boste kaj dosti sekirali, predvsem zato, ker kamera ni ravno njegova najmočnejša plat. Na papirju izgleda vse skupaj precej lepo, a ko ugotoviš, da ni fleša, da kamera dela slabše slike ob nataknjeni hrbtni ploščici ohišja se malo ohladiš. A kljub temu kamera ni za odmet, dela solidne slike, najlepše seveda ob lepi dnevni svetlobi, ob notranji svetlobi pa ravno ne blesti.

GPS mi žal ni uspelo testirati, predvsem zato, ker serijsko ni priložene nobene kartografije.

Povezljivost

Kot večina novejših pametnih mobilnikov ima tudi Diamond podporo za HSDPA, WLAN, Bluetooth 2.0 z A2DP standardom, miniUSB in tako naprej. Torej vse novejše standarde povezovanja. Pogrešal sem klasičen 3.5 mm priključek, predvsem ker na moji stari N95 rad kdaj pa kdaj pogledam kakšen film ali poslušam glasbo preko svojih slušalk in ne preko priloženih, kjer imam dokaj rezervirano mnenje do njih.

Posodil na test:
CHS d.o.o.
Prodajalec/Uvoznik:
CHS d.o.o.
Cena na dan testa:
645,00
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: HTC
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki