marketing
povzetek
tehnične lastnosti
Čas pogovora:
do 10 ur
V pripravljenosti:
do 300 ur
Tip baterije:
Li-Ion (1150 mAh)
Dimenzije:
115,5 x 62,1 x 12,3 mm
Teža:
133 g

Tip zaslona:
Multitouch, 16 mio barv, 320 x 480 pik, 3,5"

Notranji pomnilnik:
8 GB ali 16 GB
Stopnja sevanja SAR:
1,38 W/kg
Operacijski sistem:
iPhone OS

zunanja povezavaTehnična specifikacija mobilnika na strani proizvajalca
Za

iPhone 3G ima kar nekaj pozitivnih lastnosti. Uporabniška izkušnja je tisto, kar bi lahko dali na prvo mesto. Telefon si morate sami ogledati, ga vzeti v roke in šele takrat si lahko ustvarite svoje mnenje o njem. Zaslon ima odlično vidlivost in se tudi na močni svetlobi obnese zelo dobro. Poleg tega pa je vsekakor ena izmed boljših lastnosti prav multitouch zaslon občutljiv na dotik, pri katerem za uproabo ne potrebujete nobene dodatne palčke (stylus) ampak se vse upravlja s pomočjo prstov. Nasplošno je Applov uproabniški vmesik eden izmed boljših, če ne celo najboljši v mobilnih napravicah. To mnenje je sicer lahko različno, saj nekdo ceni to, da ima čimveč možnosti za nastavitve, drugi pa ceni enostavnost - na koncu je važno le to, kakšen je končni rezultat neke operacije.

Proti

Baterija vsekakor ni ena izmed svetlih točko iPhona 3G, sploh če imamo vključen tudi 3G način delovanja. Pri moji uproabi namreč telefon z vkljuečim 3G ne zdrži niti en dan. Pri Applu pravijo, da so seznanjeni s tem problemom in da bo kmalu na voljo sovtverski porpavek, ki naj bi odparvil to napako, za katero je krivec prav čipovje, ki je namenjeno hitri 3G komunikaciji. Tudi kamero bi lahko izboljšali, čeprav osebno menim, da je med kamerami z dvema miljonoma pik kar v vrhu in se lahko celo po uporabnosti kosa z boljšimi kamerami, vgrajenimi v mobilnike. Seveda pa je tako kot pri vseh teh malih napravicah zelo pomembno to, da je za zakemanje slike na voljo dovolj svetlobe. Tako bodo fotografije posnete zunaj povsem zadovoljive kakovosti.

Priloge
Fotografije mobilnika
Fotografirano z mobilnikom
mobilniki
arhiv test
Apple

Hitro jabolko, ki se ne izgubi ...

Apple iPhone 3G


Apple iPhone 3G

26.10.2008
Objavil: Thomas Bergant

Približno eno leto po izidu prve generacije iPhone-a, so pri Applu začeli prodajati drugo generacijo, ki so jo poimenovali iPhone 3G. Oznaka 3G naj bi pomenila zmožnost delovanja v 3G (UMTS, HSDPA) omrežjih in v nekaterih medijih so zmotno zapisali, da gre za tretjo generacijo iPhona. Tako sedaj lahko zasledimo pri starem iPhonu poleg oznako 1G ali 2G.



ne podpira datum  
ne podpira ura
ne podpira slovenski jezik
ne podpira vibriranje
ne podpira ALS
ne podpira razširitveno mesto za kartico
ne podpira zunanja antena
ne podpira zaslon občutljiv na dotik
ne podpira prog. oprema za povezavo s PC
ne podpira Accelerometer (orientacijski senzor)
podpira SMS  
ne podpira EMS
ne podpira MMS
podpira e-pošta (IMAP/POP3)
podpira push-email
ne podpira Push To Talk
ne podpira lastne melodije (skladatelj) 1,9 Mpix
Povečava: -/ni podatka
Snemanje video: brez
ne podpira predvajalnik MIDI melodij
ne podpira predvajalnik MP3 melodij
ne podpira predvajalnik WAV melodij
ne podpira MIDI za zvonjenje
ne podpira WAV za zvonjenje
ne podpira MP3 za zvonjenje
ne podpira lastno ozadje
ne podpira teme
ne podpira vgrajen fotoaparat
ne podpira GSM 900/1800 MHz  
ne podpira GSM 900/1800/1900 MHz
podpira GSM 850/900/1800/1900 MHz
ne podpira 5G
podpira GPRS
ne podpira HSCSD
podpira EDGE
podpira UMTS
podpira HSDPA
podpira Wi-Fi
podpira bluetooth
ne podpira infrardeči vmesnik
podpira kabel (USB, ...)
podpira HTTP (spletne strani)
ne podpira WAP
podpira GPS (satelitska navigacija)
podpira TV-OUT
ne podpira LTE
ne podpira NFC
podpira koledar  
podpira budilka
podpira opomniki
podpira kalkulator
ne podpira snemalnik zvoka/diktafon
podpira igre
ne podpira java
ne podpira radio FM

2G naj bi bilo bolj pravilno, če s tem označujemo to, v katerih omrežjih zna komunicirati iPhone. Mobilna omrežja prve generacije so namreč analogna omrežja (pri nas bolj znano kot NMT omrežje), omrežja druge generacije pa so GSM omrežja. Pa pustimo sedaj te oznake in se lotimo raje opisa ...

Primerjava s prejšnjim modelom
Če gledamo zgolj tehnične lastnosti, se pri novem modelu ni veliko spremenilo. Drobovina je še vedno zelo podobna. Procesor, ki poganja celoten operacijski sistem, naj bi po zbranih informacijah bil še vedno enak. Ti podatki se sicer delno razlikujejo, uradnega podatka o tem pa Apple noče izdati. Po nekaterih podatkih, naj bi operacijski sistem poganjal Samsungov ARM procesor s taktom delovanja 667 MHz, ki pa je razvit posebej za Apple.
Glavni razliki sta dve - dodana podpora za povezovanje v 3G omrežja (UMTS, HSDPA) in dodan GPS sprejemnik. S sprednje strani se skoraj ne opazi razlike, ko ga pa obrnemo pa vidimo, da ima novi iPhone plastično hrbtišče, ki je na voljo v črni in beli barvi. Izbira bele barve je možna zgolj pri modelu z vgrajenimi 16 gigabajti pomnilnika. Skozi besedilo v nadaljevanju pa bodo opisane se ostale razlike ...

Rokovanje, uporaba,...
Sama uporaba vmesnika na iPhone-u je več ali manj izključno preko zaslona, občutljivega na dotik. Ker marsikdo pomisli v tem primeru na stylus ali po domače palčko za vnos, moram tukaj povdariti, da je iPhone-ov vmesnik narejen tako, da se ga upravlja izključno s prsti. Če poskusimo s kakšnim drugim predmetom, bomo opazili, da se sploh ne da drugače, kot s prsti. To zna mogoče biti problem pozimi, ko imamo rokavice. Sem pa v neki spletni trgovini zasledil tudi posebne rokavice, ki imajo na konicah psrtov prevodni material in z njimi se da upravljati z iPhonom. Ko smo omenili na dotik občutljivi zaslon - ta je pri iPhonu ti. "multitouch" kar pomeni, da je zmožen zaznati več dotikov hkrati in operacijski sistem iPhone OS to zna tudi s pridom izkoriščati. Predvsem pri opravili, kot je povečevanje slike (zoom), kjer to počnemo z dvema prstoma.

Zaslon
Glede zaslona sem že nekaj napisal v prejšnjem odstavku. Zaslon je velikosti 320 krat 480 pik, zna prikazati do 16 milijonov barv in se ga tudi pri dnevni svetlobi dobro vidi. Če ga primerjamo s prejšnjim modelom, se zdijo prikazane barve malce toplejše in mogoče zato malce potegne na rumenkasto. Pri predhodniku je recimo bela barva bolj hladna, modrikasta.

Uporabniška izkušnja
Dosedaj nisem imel mobilnika, ki bi bil tako uproabniku prijazen in pri katerem je uporabniška izkušnja res enkratna. Res da bomo na iPhonu nekatere zadeve zaman iskali, za nekatere druge pa si bomo morali namestiti dodatne programe, vendar sama hitrost uporabniškega vmesnika in enostavnost uproabe odtehta tudi to. Je pa iPhone mobilnik, ki ga je potrebno vzeti v roke in preskusiti, ker samo branje testov in tehničnih zmogljivosti ne prinese tistega pravega učinka. Težko je opisati določene stvari in zato je tudi precej takih ljudi, ki v iPhone-u vidijo neko igračo, ki zna zgolj pol toliko kot kateri drugi mobilnik. Se pa to mnenje lahko hitro spremeni, ko dobijo iPhone v roke.

Večpredstavnost, personalizacija, kamera, GPS...
Apple ima precej izkušenj s projektiranjem in izdelavo predvajalnikov večpredstavnostnih vsebin, in to so s pridom uporabili pri izdelavi iPhone-a. Z iPhone-om lahko tako predvajamo glasbo v formatu mp3, videoposnetke v formatu mp4, lahko poslušamo in gledamo pododdaje (podcaste), ...
Vgrajena kamera ima sicer ločljivost "samo" 2 milijona pik in skoraj nobenih nastavitev, vendar kar zadovoljivo opravlja svojo nalogo, predvsem če je na voljo dovolj svetlobe. V osnovi sicer ne omogoča snemanja videoposnetkov, so pa na voljo dodatni programi, ki to oviro obidejo in tako lahko z iPhone-om snemamo tudi videoposnetke.
Vgrajeni GPS sprejemnik sicer deluje dobro, žal pa je ta trenutek edini program, ki omogoča navigacijo, samo že vgrajeni Google Maps. Sicer lahko GPS sprejemnik uporabimo tudi za označevanje slik (geo tagging), tako da lahko kasneje vidimo, kje smo fotografije posneli. Ta podatek se shrani v EXIF informacijo skupaj s fotografijo. Na voljo pa je tudi še nekaj dodatnih programov, ki izkoriščajo GPS sprejemnik (merjenje hitrosti, elektronski kompas, ...).

Povezljivost
Apple Phone 3G lahko povezujemo z račulanikom preko priloženega USB kabla. Druga možnost je še preko WiFi povezave, če za to uporabimo dodatne programe, ki so na voljo preko AppStore-a. Sicer premore iPhone tudi bluetooth povezavo, vendar pozna zgolj "Handsfree" in "Headset" profil, kar pomeni, da bomo iPhone preko Bluetootha lahko uproabljali zgolj z zvočno opremo, kot so razne bluetooth slušalke ali bluetooth avtoinštalacije. Naj omenim še, da se zna iPhone 3G povezati z več ali manj vsemi bluetooth slušalkami in nikakor ne drži to, kar se da prebrati, da naj bi deloval le z Applovimi bluetooth slušalkami. Pošiljanje in prejemanje datotek iz drugih naprav pa žal ne bo možno.

Za konec ...
Za konec bom zapisal samo tole. Apple iPhone 3G je mobilnik, ki bo nekaterim všeč, drugim pa ne. Tako je sicer z več ali manj vsako napravo, vendar se mi zdi, da je pri iPhone-u to veliko bolj izrazito. Nekatere od nakupa odvrača mogoče samo to, da so slišali da ne deluje v Sloveniji, da je kompliciran,... Uradno se res zaenkrat ne prodaja v Sloveniji in za boljše delovanje je potrebno naložiti nekaj popravkov, vendar potem deluje brez večjih problemov. Sam precej pogosto menjam mobilnike. Apple iPhone pa uproabljam praktično že eno leto (do julija letos stari model, od takrat dalje pa iPhone 3G) in sem še vedno navdušen nad njim ...

Ni dodatnih fotografij.
Opomba: Podatki in funkcije mobilnika se lahko razlikujejo in ni nujno, da so 100% pravilni.
komentarji
povezane vsebine
dodatna oprema
povezane vsebine
oprema: Apple
povezani članki
povezane novice
Ali imate na mobilniku nastavljen slovenski jezik?

Da
Ne, imam nastavljeno angleščino
Ne, imam nastavljen drug jezik
Ne, ker moj mobilnik ne omogoča slovenščine
Ne vem

obveščanje

Prijava na elektronske novice:

e-pošta:

več članki